/КРОСС/След като повече хора са принудени да напуснат домовете си, отколкото откогато и да било от Втората световна война насам, световните лидери одобриха декларация, насочена към осигуряване на по-координиран и хуманен отговор на кризата с бежанците, която напрегна ресурсите и подхрани разделенията от Африка до Европа, отбелязва „Асошиейтед прес".
Проблемът с това какво да се прави с около 65,3 млн. разселени души по света ще заеме централно място по време на Общото събрание на ООН на лидерите на 193-те страни членки за първата по рода си среща на върха за намиране на решение на проблема с придвижването на бежанци и мигранти.
„Днешната среща на върха представлява пробив в нашите колективни усилия за справяне с предизвикателствата на човешката мобилност", изтъкна генералният секретар на ООН Бан Ки-мун, призовавайки лидерите да се ангажират с „подкрепа на правата и достойнството на всички, принуден от обстоятелствата да напуснат своите домове в търсене на по-добър живот".
Нюйоркската декларация за бежанците и мигрантите не съдържа никакви конкретни ангажименти и не е правно обвързваща, но по-скоро призовава страните да защитават човешките права на бежанците, да засилят хуманитарната помощ и да увеличат презаселването на бежанци.
„Ако ние успеем да преведем този документ в реакция, в която мнозина актьори ще участват, ние ще решим много проблеми в спешните мерки и в дългосрочното положение на бежанците като сирийската ситуация", изтъкна Филипо Гранди, върховен комисар на ООН за бежанците.
Декларацията има за цел да стандартизира реакциите на проблемите на бежанците и да осигури по-добро образование и заетост на бежанците. Тя също насърчава презаселването и включва планове за кампания за борба с ксенофобията.
Това обаче може да се окаже трудна битка, след като декларацията идва във време, в което бежанците и мигрантите се превърнаха в проблем, който създава разногласия в Европа и САЩ.
Редица страни отхвърлиха по-ранния проект за споразумение, който призоваваше страните да презаселят 10% от бежанците всяка година, нещо, което накара няколко правозащитни организации да критикуват документа като пропусната възможност. САЩ и редица други страни също така възразиха срещу езика в първоначалния проект, в който се казваше, че децата никога не трябва да бъдат задържани, така че сега декларацията посочва, че децата трябва рядко, ако изобщо, да бъдат задържани.