/КРОСС/ Днес стартират Наградите „Демокрация за продан". Инициативата дава на гражданите възможност да гласуват за най-успешните корпоративните лобисти в подкопаването на демокрацията и обществените интереси чрез налагане на интересите си в позициите на ЕС по ТТИП, съобщиха от Екологично сдружение За Земята.
Онлайн конкурсът, организиран от Corporate Europe Observatory, Friends of the Earth Europe, LobbyControl and WeMove.EU и подкрепен от За Земята се фокусира върху лобистите на големите индустрии, които влияят на преговорите за ТТИП. За четвърта година преговорите между ЕС и САЩ продължават при затворени врати въпреки сериозните последствия, които ще донесе споразумението за защитата на потребителите, здравеопазването и екологичните стандарти, както и върху демокрацията в Европа.
Въпреки, че гражданите имат пълното право и причини да се притесняват от ТТИП, преговорните текстове все още са под ключ и оставят хората в неведение. В същото време лобистите на едрия бизнес се наслаждават на привилегирован достъп до преговарящите на ЕС и техните съветници. От самото начало те имат възможността да следят преговорите отвътре, понякога дори по покана на Европейската Комисия.
Наградите „Демокрация за продан" показват ясно съучастието на лобистите на корпорациите и Европейската комисия при преговорите за ТТИП. Проучвания на организаторите на наградите разкриват примери за съглашателство в текстовете на ТТИП, касаещи химикалите, пестицидите, автомобилите и фармацията, както и в спорните клаузи по отношение на инвестиционното и регулаторно сътрудничество.
Гражданите могат да дадат своето мнение за подриването на обществения интерес на страницата на наградите и да гласувате за най-безочлив пример на съглашателство между лобистите и преговарящите. Гласуването ще приключи на 12-ти октомври и печелившите лобисти ще бъдат „удостоени" за техния съмнителен успех при пленяването на преговорите в интерес на едрия бизнес.
Ивайло Попов от За Земята коментира „Решихме да подкрепим тази инициатива на колегите, давайки гласност за нея в България, защото тук една от основните и лъжливи мантри на лобистите за ТТИП е, че то се прави в подкрепа на малкия и среден бизнес. Наградите "Демокрация за продан" всъщност съвсем аргументирано показват точно обратното: най-голям интерес и най-силно влияние при преговорите за ТТИП има едрият бизнес. В пълна степен същото се отнася и за споразумението между ЕС и Канада (CETA). Преговорите по него приключиха и предстои гласуване, а в края на септември в Братислава по време на неформалната среща на министрите по търговията то ще бъде обект на обсъждане."
Номираните лобистки групи са: BusinessEurope и Търговската камара на САЩ; Европейския съвет по химическа промишленост (European Chemical Industry Council, CEFIC) и American Chemistry Council (ACC); Европейски форум в областта на услугите (European Services Forum, ESF); European Crop Protection Association (ECPA) и CropLife America (CLA); Асоциацията на европейските производители на автомобили (European Automobile Manufacturers' Association, ACEA); Европейската федерация на фармацевтичните индустрии и асоциации (European Federation of Pharmaceutical Industries and Associations, EFPIA) и Pharmaceutical Research and Manufacturers of America (PhRMA).