/КРОСС/ Вариантът за построяване на АЕЦ "Белене" изглежда най-приемлив с оглед на минимизиране на загубите, смята енергийният експерт проф. Атанас Тасев.
Във вторник правителството реши НЕК да погаси задължението си по международното арбитражно решение за АЕЦ "Белене" с помощ от държавния бюджет. Министърът на енергетиката Теменужка Петкова обясни, че сумата с лихвите в момента е близо 629 милиона евро.
След като България плати изработеното руско оборудване за АЕЦ "Белене", то става наше. Вариантът с неговата продажба се оказа, че не е особено ефективен на този етап. Остават два варианта. Първият е да се продължи строителството на площадката на "Белене", а вторият вариант е оборудването да се използва за развитието на 7-и или евентуално 8-и блок на площадката на АЕЦ "Козлодуй".
По-евтиният вариант с капитализация на направеното досега и като зестра в привличането на стратегически инвеститор, естествено, е "Белене", защото ние влизаме в проекта с около 1,3 милиарда лева, както беше казано от министър Петкова. Направеното досега плюс оборудването, което, ако пазарно се експонира, без да се говори за продажба, реално вече струва по себестойност и по пазарна оценка двойно. Така че ние влизаме с една съществена зестра в едно бъдещо съвместно предприятие или консорциум, коментира проф. Тасев.