/КРОСС/ Председателят на Върховния касационен съд Лозан Панов отново коментира темата за промени в НПК и по-специално промяната на подсъдността и прехвърлянето на всички знакови дела за корупция срещу хора, заемащи определени длъжности, от Софийския градски съд в Специализирания наказателен съд.
До момента становище по темата изразиха председателят на ВКС, ВСС, ССБ. Всички се обявиха срещу тази промяна като основният аргумент бе, че се предлага специализация по субект, а не по материя, които е противоконституционно.
"Нека да надделее разумът, защото много институции изразиха своята позиция по отношение на промяната на подсъдността, включително и ВСС на предходното заседание на пленума. С огромно мнозинство ВСС изрази своята позиция. Моята пък съм я изразявал много преди това, а и много други институции също са на това мнение. Как ще процедира оттук нататък министърката на правосъдието вече е нейна преценка. Но - какви са аргументите за промяна на подсъдността - не виждам никакви основателни, убедителни аргументи зад това", коментира днес Лозан Панов, цитиран от "Правен свят".
За пореден път той припомни, че специализираните съдилища бяха създадени трудно, а още по-трудно бе запълнен техния състав. Действително тогава нямаше желаещи, едва се запълниха щатните бройки предимно със съдии, които до онзи момент работеха на районно ниво.
Председателят на ВКС не може да си обясни откъде идва бързането за тази промяна, особено предвид факта, че върховната инстанция в момента извършва анализ на дейността на двете специализирани съдилища. По първоначални данни той трябва да бъде готов до 30 октомври.
Пановсе надява този анализ да подпомогне на изпълнителната власт да вземе окончателно решение. Но до момента той не е чул убедителни аргументи защо се налага тази промяна, Панов не е видял такива в мотивите към проекта, нито от представителите на изпълнителната власт.
По информация на "Правен свят", нито един от присъстващите на вчерашното заседание на Съвета по реформа към МП, не е подкрепил въпросните изменения. Правосъдният министър Екатерина Захариева е заявила, че дебатът ще продължи. Но е взето едно важно решение - да се изискат справки от СГС и СГП за делата за корупция.