Нинова: Професионално образование, обвързано с икономиката, е спасението и за младите, и за страната
Секция: ПОЛИТИКА
20 Септември 2016 15:38
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Нинова: Професионално образование, обвързано с икономиката, е спасението и за младите, и за страната

/КРОСС/„Много думи са изказани към младите, но е време за действия. От четирите стълба в паспорта, аз избрах два - образование и работа. Образованието не е свързано с бизнеса и икономиката". Това заяви председателят на БСП Корнелия Нинова. Според нея има огромен проблем - без икономика няма нищо в държавата, но икономиката няма кадри. „Младите хора на България казаха, че за да останат за тях е важно образование, здравословен начин на живот и работа. Колко мъдрост има в думите им. Вие искате да сте здрави, да учите и да работите", допълни тя. Според нея младите са готови да бъдат активната част на българското общество, а политиците, трябва да им го осигурят. Тя посочи, че по време на среща с работодатели те са помолили за съдействие да се свърже образованието с работата, така че младите да остават в страната, а те да имат кадри. Нинова е категорична, че трябва да има професионално образование, обвързано с икономиката и БСП работи в тази насока. „Моля ви бъдете посланиците на тези идеи сред младите хората. Не политиците ще ви определят живота, а младите да задават тона на политиката", призова Нинова.

„Заедно с групата на социалистите и демократите и националните партии изработихме европейски младежки план, за който имаме амбицията да стане реалност". Това заяви президентът на ПЕС Сергей Станишев, по време на старта в България на Европейски младежки план с девиз „Вярваме в Европа, вярваме в младите!" Той припомни, че с кампанията за младежка гаранция за година и половина е постигнат конкретен резултат - извоювани са 6 млрд.евро от европейския бюджет. „Най-голяма подкрепа получи първият стълб в този план - действия за заетост. Искаме средствата за младежка гаранция да се увеличат на 20 млрд. евро до 2020г.", каза още Станишев. Той обясни, че вторият приоритет е свързан с образованието. „За какво бъдеще можем да говорим, ако младите хора не получават достойно образование? Програма „Еразъм плюс" да се разшири и да стане достъпна за всички, в т.ч и в горните класове на средното образование", обясни президентът на ПЕС. Като трети стълб той посочи правата на децата. „В ЕС, най-богатият съюз в света, всяко четвърто дете е изправено пред риск от бедност. За мен е скандално, че има деца, които си лягат гладни, не могат да отидат на детска градина и да получат достъпно здравеопазване. Искаме да има европейски фонд, който да полага грижи и разпределя средства към всички страни", категоричен е той. По неговите думи четвъртият стълб са действията за култура. „Искаме европейски културен чек. Всеки млад човек, навършил 18 години, да получи чек - ваучер с определена сума, чрез която да има достъп до култура - за книги, кино, театър, изложби, на преференциални цени и с възможност да се развива духовно", уточни Станишев. Като пример той посочи Италия, където по собствена инициатива премиерът Матео Ренци е въвел всеки младеж да получава чек с 500 евро за културна дейност. „Разчитам, че БСП ще бъде водеща партия, която да отстоява тези четири стълба и това да се претвори в бюджета", подчерта той. По повод необходимите средства за тази програма, Станишев посочи, че всичко е въпрос на политическа воля и приоритети. „Предстои преглед на европейския бюджет. Сега е моментът да се преборим, за да се превърне това в действителност", каза още Сергей Станишев.

„В паспорта акцентирах на образование. Само за последните 2 години в България са затворени 800 училища - най-тежката диагноза за една страна. Къде отидоха младите ни хора, защо децата са принудени да извървяват километри до училище? Къде е държавата?", попита евродепутатът от БСП/ПЕС и кандидат за вицепрезидент Илияна Йотова. Тя е категорична, че е необходима друга политика за младите хора - да са образовани, със самочувствие. „Да бъдат достойни конкуренти на връсниците си в Европа. Нищо не може да се прави в една страна, ако няма образовани хора", категорична е Йотова. По нейните думи страната ни не се е възползвала от предоставената възможност по програмата за младежка гаранция и средствата от 104 млн.евро. Сред причините за това е липсата на информация от страна на правителството. „Работодателите участваха в проектите, използваха средствата, но не изпълниха второто условие - след стажа да предложат работа. Тази битка трябваше да бъде продължена. Младежката гаранция трябва да пази своето място и да го увеличава", заключи Йотова.

„Младежкото обединение през 2011 постави старта на кампанията за младежка гаранция. Този европейски младежки план може да постави акцента върху ползите и всичко, което е постигнато и да надгради европейската политика в това число". Това заяви председателят на МО в БСП Вероника Делибалтова. „Вярвам, че всеки един член на Младежкото обединение, ще покаже, че политиките на социалистите са политиката-гаранцията за бъдещето ни в България и ЕС", допълни тя.

„ПЕС в лицето на Сергей Станишев прие напълно предложенията на европейския младежки форум. Младежката гаранция е първата стъпка за гарантирането на по-добро бъдеще на младите хора, но стъпките трябва да продължат". Това заяви зам.-председателят на европейския младежки форум Лора Любенова. Тя подчерта, че би подпечатила правата на децата в паспорта. „Като млади хора трябва да решаваме демографския проблем на Европа", каза още тя. Любенова подчерта, че единството ПЕС и групата на социалистите и демократите в ЕП се обръща към тях при разписването на политиките, за да чуем мнението на младите. „Попитахме и другите партии в ЕП къде виждат ролята на младите хора, но не получихме отговор", посочи Любенова.

На събитието присъстваха народни представители от БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ, членове на ИБ на БСП, обществени личности и много младежи.