/КРОСС/Един от четирима българи заминаващи в чужбина е с висше образование. Това сочат данни от направено изследване на една от банковите институции у нас. Главен икономист за Централна Източна Европа във финансовата институция Любомир Митов обясни, че през 2010-та година около 26 % от българските емигранти са с университетско образование. Митов коментира и че изравняване на доходите на човек от населението от България спрямо Европа ще има през 2065-та година.
Един от проблемите в Централна Източна Европа и у нас е голямото несъответствие между квалификацията на работната сила и потребностите на бизнеса. Това стана ясно от думите на Любомир Митов, главен икономист за ЦИЕ на банката направила изследването.
"В целия регион, включително и в България, се забелязва голямо увеличение на недостига на квалифицирана работна сила. Докато в повечето страни има излишък на неквалифицирана или много малък недостиг на неквалифицирана работна сила. Към 60% от безработните са хора с основно и по-ниско образование и безработицата между тях е огромна, докато между вишистите е много ниска. Имаме един голям проблем, който освен количеството води и до намаление на качеството. Една от причините е изтичането на мозъци".
"Сивото е през 2000-ната година, червеното през 2010-та година. Виждате къде е минала България - от 14 до 26-27% от емигрантите са с университетско образование. Това е тенденция за всички, но е много успокоително защото имигрират главно младите и младите и можещите. Тоест това води до намаляване на влошаване на качеството на човешката сила, която е в България и съответно ще удари върху ръста".
В изследването има и друг извод - че изравняването на доходите на човек от населението от България спрямо Европа ще стане след 50 години или през 2065 година.