/КРОСС/13 души в две стаи - така изглежда семейството на 9-годишния Мустафа, чиято история разчувства цялата страна. Детето лежи в пловдивската детска хематология и от месец и половина, изоставено от майка си и своите близки. Семейството му е разделено. Живее в бедност. Но институциите разбраха всичко това от фейсбук и медиите.
"По инициатива на председателя на Държавната агенция за закрила на детето г-жа Офелия Кънева, доброволци от Националния алианс за работа с доброволци от утре ще посещават и ще оказват подкрепа на 9-годишния Мустафа, настанен за лечение в УМБАЛ „Св. Георги", гр. Пловдив", съобщиха днес от ДАЗД.
Къде беше Държавната агенция за закрила на детето досега?
Мустафа е най-голямото от четирите деца - има още две братчета и сестричка. 21-годишната им майка от две години тя живее в Кърджали с друг мъж. За децата се грижи баща й - Сабри Хасан, в родното им село Бряговец. Там те живеят бедно, без баня, с тоалетна на двора. В къщата живеят и другите деца на Сабри.
От вчера сестричката и братчетата на Мустафа са настанени в защитено жилище в Кърджали. Сабри казва, че му е много мъчно за децата и се заканва да започне да гледа тютюн, за да може да си ги върне. Дори е намислил да построи баня, за да се чувстват по-комфортно.
„От малки ги гледам, купувам им каквото мога, деца не се изхвърлят", казва той.
Мъжът не знае защо дъщеря му повече от месец не е посещавала болното си момченце. За 9-годишния си внук той говори с болка в гласа. Казва, че се чуват по телефона и обещава до 10 - 15 дни да отиде да го види. „Имам пари, ама имам ток да плащам, вода, на децата дрехи трябват нови", казва Сабри.
„Майка ми ходи при детето. Ще ида при него в понеделник, защото сега нямам пари", каза майката на 9-годишния Мустафа Джейлян Халилова. По думите й децата не са при нея, защото майка й не й ги дава, но й тя самата не иска да са при нея. Вторият й съпруг също не иска те да са при тях. Двамата живеят в една стая, в която няма нищо, няма и баня.
„Преди седмица ходих в Бряговец, за да ги видя", заяви още Джейлян.
Младата майка научили, че социалните са взели децата й от майка си. „Не знам защо са ги взели. Няма причина да ги вземат", смята тя.
Социалните казват, че ще направят всичко възможно те да не се отделят от семейството или ще потърсят техни близки, които да се грижат за тях. Ако това е невъзможно ще се търси приемно семейство.
Мустафа ще остане за лечение поне до края на година. След това социалните трябва да решат дали и момченцето да постъпи в приемно семейство.
Според Иванка Шалапатова от фондация "За нашите деца", не е направена адекватна оценка на положението на всички деца в семейството.
"Не са адекватно мобилизирани ресурсите на роднините. Не е направено нужното семейството да получи подкрепа. Бедността не може да бъде фактор да се разпада едно семейство", отчете тя в студиото на Bulgaria ON AIR. Тя е категорична, че финансовата политика за покдрепа на семействата не е адекватна.
Психоаналитикът Весела Банова от Сдружение "Дете и пространство" е на мнение, че системата за социална закрила не предполага, че работи с хора в затруднено положение.
"Това е жена, която извъня ролята си на майка, има проблем. Няма кой да води нормален човешки разговор с една майка за това, как си обяснява болестта на детето и как си представя своя живот. Тези жени се борят с непрекъснато оцеляване, а биват нападани от институциите за ролята на майка и отговорността", коментира Банова.
Тя подчерта, че органите и институциите не работят помежду си, а имат ресурси.
"Огромно въздействие върху детето имат думите пред него за нещата, които преживява. Не трябва да се използва думата "изоставен". Да се казва, че диагнозата е фатална, разрушава неговия свят", отбеляза специалистът.
Пред телевизията директора на "Социално подпомагане" Крумовград, Радостина Пашова, обясни, че вече е установен контакт с майката и бабата на детето и ще се търси най-добрият начин за него да бъдат полагани грижи.
Решихме, че трябва спешно да се намесим и да изведем трите деца от семейната среда на бабата. Живеят бедно, а искат качествена и ежедневна грижа, каза Радостина Пашова.