Позор за ЕС!
Секция: Коментари
22 Септември 2016 12:45
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Позор за ЕС!

/КРОСС/ Ще се справим? На европейско равнище няма и помен от прословутите думи на Меркел. Днес знаем, че ЕС не успя да се справи с бежанската криза по достоен начин. А случилото се в Мориа е трагичният символ на този провал.

Съзнателното опожаряване на бежански лагери е абсолютно неприемливо. И ако наистина се докаже, че в Мориа става дума именно за предумишлено деяние, евентуалните извършители трябва да бъдат наказани. Само че случилото се не бива да ни изненадва, защото хуманитарните организации и здравните власти в Гърция отдавна предупреждават, че препълнените докрай приемни центрове за бежанци са цъкащи бомби със закъснител. Беше само въпрос на време, докато катастрофалните условия там предизвикат взрив от насилие и хаос.

Рестриктивната бежанска политика на ЕС води дотам, че хората трябва да бъдат принудително държани в приемните центрове по гръцките острови – т.нар. хот спотс. Повечето от мигрантите в тях подлежат на връщане в Турция. В унизителни условия те чакат да получат отговор на молбата си за убежище – нещо, което противно на първоначалните планове се точи с месеци. Гръцкото правителство и ЕС явно не са в състояние да осигурят бърза и добре организирана процедура, която да зачита човешкото достойнство.

Хаосът в Гърция

Това е позор за екстремното коалиционно правителство в Атина, съставено от леви и крайнодесни, но и позор за всички държавни и правителствени ръководители от ЕС, които след като сключиха сделката с Турция през март се изхвърлиха с обещанието, че ще намерят решение на бежанската криза.

В Гърция са блокирани около 60.000 мигранти. Еврокомисията налива с всичка сила пари в помощ на гърците, само че властите там дори не са в състояние да усвоят отпусканите средства и да осигурят прилични условия за подслон на бежанците и по-добра организация на процедурите по даване на убежище.

Останалите страни-членки бяха обещали да изпратят свои кадри в помощ на гръцките власти. Само че днес в приемните центрове са само една малка част от тях. А одобряваното на няколко пъти европейско решение за преразпределяне на бежанците от Гърция и Италия към други държави от ЕС съзнателно се блокира и осуетява.

През цялото лято ЕС старателно отвръщаше поглед от проблемите на мигрантите и бежанците. Същевременно обаче лагерите в Гърция се препълниха, а и не само там. В нелегалните бежански лагери край френския град Кале, по френско-италианската граница, по италианско-швейцарската граница и по протежението на Балканския маршрут живеят хиляди мигранти - в мизерни условия.

И в Италия официалните приемни центрове вече са пълни. Хората там не могат да бъдат така лесно задържани, както на гръцките острови – включително и по чисто географски причини. Те тръгват на север с неясната надежда, че все някак ще успеят да стигнат до Германия или Великобритания.

Нищо ново и в Италия

В Италия днес по либийския маршрут пристигат точно толкова много бежанци, кандидати за убежище и мигранти, колкото и преди една година. Всяка седмица в Средиземно море властите и доброволци спасяват живота на хиляди. Не всички обаче имат късмет. Броят на удавените през тази година е ужасяващо висок. Докато през 2015 един на всеки 276 не успяваше да достигне жив до италианския бряг, тази година в морето умира един на всеки 89 мигранти. Средиземно море се е превърнало на гробище, а това също е позор. Позор за хуманитарните ценности на ЕС, който обаче явно не вълнува никого повече.

Над всичките тези ежедневни трагедии е спусната мантията на мълчанието. Само когато се стигне до крайности и ужасяващи сцени на насилие, както сега в Мориа, възниква известен интерес. Политиката се е спотаила и се прави, че е овладяла бежанската криза, само дето това не отговаря на истината. На европейско равнище няма и помен от фразата "Ще се справим".

Единственото, което днес функционира по-добре от преди, са мерките за сплашване на кандидатите за убежище и барикадирането на границите. Процедурите за разглеждане на молбите за убежище и разпределянето на бежанците из цяла Европа и днес си остават точно толкова зле организирани, колкото бяха и преди година, когато германската канцлерка формулира прословутото си изречение. По редица причини тя днес дори съжалява, че го е произнесла. ЕС не успя да се справи с бежанската криза по достоен начин. А Мориа е трагичният символ на този провал.

Автор: Бернд Ригерт (превод: DW)