Ципрас очаква икономически растеж до 0,4% за Гърция
Секция: СВЯТ
22 Септември 2016 13:40
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Ципрас очаква икономически растеж до 0,4% за Гърция

/КРОСС/ Гръцкият премиер Алексис Ципрас очаква икономически растеж между 0,2 и 0,4 процента тази година, макар че прогнозата на Евростат е за спад от 0,3 процента, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

В интервю за агенцията Ципрас мотивира прогнозата си със силния приток на туристи и държавните приходи.

Запитан дали смята, че Гърция може да надхвърли прогнозата на Евростат за растеж от 2,7 процента догодина, Ципрас посочи, че досега тя е надхвърляла очакванията и че той очаква същото и за 2017 г. По думите му обаче това ще зависи от посланията, изпращани на финансовите пазари, и от това дали чуждестранните инвестиции ще се върнат в Гърция.

Ципрас изрази надежда, че през следващите шест месеца страната ще бъде включена в програмата на Европейската централна банка за количествено облекчаване.

По думите на гръцкия министър-председател способността на Гърция да емитира облигации догодина и да се завърне в пълна степен на пазарите за облигации през 2018 г. зависи от евентуално облекчаване на гръцкия дълг, от подобряването на растежа и от анализ на ЕЦБ за устойчивостта на гръцкия дълг.

Ципрас посочи, че европейските държави трябва да се съсредоточат върху общите си интереси, а не върху „въпроси на микрополитическо ниво". „Европа трябва да продължи напред, независимо от вътрешните въпроси и електоралните процеси във всяка отделна страна", каза той.

Гръцкият премиер очаква, че следващите прегледи на изпълнението на най-новата спасителна програма на страната ще бъдат важни, но по-леки от първия. Според Ципрас Гърция ще може да завърши до края на октомври втория преглед, който включва и непопулярни реформи на трудовия пазар, поставяни от Международния валутен фонд като условие, за да подкрепи третото спасително споразумение на страната.

По думите на Ципрас, чийто министър на труда окачестви МВФ като „екстремен играч" в конктекста на изискваните трудови реформи, е възможно да се постигне компромис, стига фондът да уважава законодателството на ЕС.