Обучават ли се атентатори у нас?
Секция: Интервюта
23 Септември 2016 12:57
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Обучават ли се атентатори у нас?

/КРОСС/ Мнго малко са данните, за да разсъждаваме по случая "Джон Терориста". По-скоро има въпроси, които излизат от този казус. Нужна ни е повече информация от ФБР. Информационната кампания на службите е много силен фактор за превенция", посочи в България сутрин по Bulgaria ON AIR представителят на Софийския форум за сигурността Йордан Божилов.

По думите му не е ясно по кои точки на наказателния кодекс може да бъде съден Джон.

Според него терористът е човек, който е минал през един много сложен процес, включително и психологически, за да извърши терористичен акт.

Според експерта по антитероризъм Христо Смоленов няма съмнение, че България има хора, които вербуват терористи.

"Въпросът е под чие крило действат тези хора. Все едно има опънат чадър над терористичната подготовка", заяви Смоленов.

Той обясни, че съмненията му са върху клептокрацията - това е наднационално форматирана общност от много богати хора, разпределили своето влияние на много места, използващи парите за облъчване на властта. Те превръщат властта в пари и парите във власт.

Божилов твърди, че ИД е породила един феномен, наречен "чуждестранни бойци". Това са радикализирани хора, в различни държави по света, които извършват зверства.

"Наши изследвания показват, че има наченки на радикални настроения у нас. Ние трябва да обърнем внимание на този феномен, за да правим превенция", категоричен е гостът.

Според Смоленов радикализацията не е въпрос на идеализация. "Там се влагат много пари. Това е корупция, водеща до организирана престъпност, която прераства в тероризъм", заяви експертът.

"Има два вида терористи. Едните - това са хората, които са си жители на страните, които са се радикализирали и не са съгласни с начина на живот или с тяхното положение в обществото и извършват терористични атака. Но има хора, които са били чуждестранни бойци в Сирия и в Ирак. Върнали са се в Европа и извършват тези актове", обясни Божилов.

Според него е важно да се очертаят факторите, които създават радикализацията на социално ниво.

Божилов допълни, че случаят "Джон-Терориста" ни подтиква да погледнем законодателството си и законодателният закон да бъде осъвременен.