Читателите на "КРОСС" очакват скоро да има предсрочни парламентарни избори
Секция: ПОЛИТИКА
26 Септември 2016 14:38
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Читателите на "КРОСС" очакват скоро да има предсрочни парламентарни избори

/КРОСС/ Читателите на информационна агенция "КРОСС" очакват след президентския вот да се проведе предсрочен такъв и за Народно събрание. Поне това показват резултатите от традиционната седмична анкета на сайта. На въпроса "Очаквате ли да има предсрочни парламентарни избори?" 27.3 % са отговорили, че очакват това да се случи веднага след президентските избори. 27.7 % също предвиждат да има избори за Народно събрание, но по-късно.

Според 17.2 % изходът на президентските избори ще предопредели дали ще има такива и за парламент.

18.0 % от читателите на ИА "КРОСС" смятат, че правителството ще изкара мандата си. 9.7 % не ги интересува.

Резултатите от анкетата подкрепят мнението на повечето анализатори, които също са на мнение, че въпросът е "кога", а не "дали" ще има предсрочни парламентарни избори.

"Загуба на ГЕРБ на президентските избори, независимо с Борисов или с друг кандидат, със сигурност ще доведе до подобно развитие просто защото ГЕРБ не може да си позволи да загуби едни избори и това да остане, така да се каже, като статукво, както една постоянна тенденция. Напротив - трябва да се себедокаже, че веднага след това е способна да победи. Така че в този смисъл аз съм почти убеден, че една загуба ще доведе до незабавен предсрочен парламентарен вот. Дори и при победа, не е напълно изключено да се потърси ново „разместване на картите" в парламента просто защото може би от година насам ние виждаме, че 43-тото Народно събрание е практически изчерпано, че вътрешните боричкания, взаимни блокирания и исторически компромиси до такава степен са дотегнали на наблюдателите, че и на самите участници, че няма някаква обединяваща кауза, няма го дори и мотива за реформите като причина да съществува и този парламент и тази конфигурация. Не на последно място, в случай че се търси нов тип правителство, в случай че Борисов се опита да изгради някаква по-широка коалиция, в името на национално съгласие пред тежките задачи, в които се намира страната, в големите предизвикателства и т.н., ще му трябва със сигурност нов парламент. Разбира се, всичко това ще бъде в голяма зависимост от това какво се случва в България през ноември и декември тази година и дали отиването на избори няма да се окаже твърде рисково изобщо за стабилността на едно доста крехко статукво в страната". Това каза съвсем наскоро политологът Борис Попиванов. 

Подобни мнения се чуват от все повече негови колеги.