/КРОСС/Русия и Китай харчат повече средства за създаване на нова военна техника, отхвърляйки преимуществото на САЩ и европейските съюзници във въздуха и подклаждайки нова надпревара във въоръжението, пише The Wall Street Journal, цитиран от РИА Новости.
"Най-неотложното предизвикателство за ВВС на САЩ стана появяването на равни по сила противници, които разполагат с развитие на военен потенциал, не отстъпвайки на нашите възможности", цитира изданието думите на началника на щаба на американските военновъздушни сили, ген. Дейвид Голдфейн (David Goldfein).
В близките години в Москва и в Пекин могат да се появят нови образци както на авиационна, така и на зенитно-ракетна техника, отбелязва вестникът. Работата по модернизацията е в момент, когато Русия и Китай демонстрират своята сила в горещите точки на Близкия Изток и Южно-Китайско море, от което западните военни стратези започват активно да настояват за строителство на бойни самолети от ново поколение.
Военновъздушните сили на САЩ разполагат с наскоро сертифициран едноударен незабележим изтребител F-35, създаден специално за нанасяне на ограничени бомбени удари и изтребител-бомбардировач F-22, който бе способен така също да събере разузнавателна информация над територията на противника.
Освен това, 76% от американските изтребители - самолети на отминалата епоха F-15 летят в състава на ВВС от 1975 година, F-16 - от 1979 година, F/A-18 за Военноморските сили на САЩ - първите бяха предадени на войските през 1978 година. Тези стари самолети също са и основата на ВВС на много съюзници на САЩ в Европа и Азия, допълва The Wall Street Journal.
Русия планира да приеме на въоръжение собствен невидим изтребител (стелт) Т-50 към 2018 година, се казва в статията. Китай, от своя страна, отдавна залага на руските модели, използвайки старите конструкции като само създава нови лицензи. Има и нови разработки - самолетите J-20 и FC-31, които по дизайн напомнят американските F-22 и F-35.
Американската военна общност се безпокои не толкова от авиационните средства, допълва изданието. Москва и Пекин приемат на въоръжение най-съвременните зенитно-ракетни комплекси, например С-400, които са способни да удрят самолетите на противника на разстояние до 380 км, което е двойно по-голямо от предишното.
"Това сериозно усложнява провеждането на каквато и да е военна операция", заяви ген.-лейтенант на ВВС на САЩ в оставка Дейвид Дептула (David Deptula).