Почина бившият израелски президент Шимон Перес
Секция: СВЯТ
28 Септември 2016 07:59
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Почина бившият израелски президент Шимон Перес

/КРОСС/ Бившият президент на Израел и Нобелов лауреат за мир Шимон Перес почина в болница в Тел Авив на 93-годишна възраст, две седмици след като претърпя инсулт, съобщи Израелското радио.

Перес бе един от последните представители на поколението политици - основатели на Държавата Израел. 

Шимон Перес е роден във Вишнев, в тогавашна Полша, а днес в Беларус, на 21 август 1923 година. Семейството му се премества в Тел Авив през 1934 г. Перес се включва в Хагана през 1947 г. , а от 1952 година е в ръководството на военното министерство, където отговаря за снабдяването с оръжие на създаващата се израелска армия. Сред неговите успехи от онова време са закупуването на модерни френски изтребители Dassault Mirage III, както и на ядрен реактор.

Шимон Перес е избран (1959) за депутат в Кнесета от партията Мапаи и е заместник-министър на отбраната до 1965 г. Във връзка с аферата Лавон напуска заедно с Моше Даян и Давид Бен Гурион Мапаи и образуват новата партия Рафи. През 1968 година партията Рафи (без Бен Гурион) се слива с Мапаи и е образувана днешната Израелска партия на труда.

От 1969 година Перес заема разни постове в правителствата на Партията на труда, а след оттеглянето на Голда Меир през 1974 година е основен съперник на Ицхак Рабин за лидерството в партията и страната.

През 1977 година Рабин подава оставка след скандал с нарушение на банковите регулации от неговата съпруга. Перес застава начело на Партията на труда, която за пръв път в историята на Израел губи изборите. Едва през 1984 година Партията на труда печели най-много места в Кнесета и Перес застава начело на коалиция с Ликуд и други по-малки партии.

От 1986 година е външен министър, а от 1988 - министър на финансите. През 1990 година, след неуспешен опит да състави правителство на малцинството, Партията на труда напуска кабинета.

В началото на 1992 г. Перес губи първите вътрешни избори в историята на Партията на труда от Ицхак Рабин, чието място е заел петнадесет години преди това. Въпреки това, той не напуска политическия живот и е външен министър в правителството на Рабин, а след неговото убийство през 1995 г. за кратко е отново министър-председател.

На първите преки избори за министър-председател през 1996 г. Перес е победен от Бенямин Нетаняху от Ликуд и на следващата година е сменен от Ехуд Барак начело на Партията на труда. При управлението на Барак (1999-2001) Шимон Перес заема второстепенни постове, но след неговото поражение се завръща на сцената. Той включва Партията на труда в правителство на националното единство, водено от Ариел Шарон от Ликуд и става външен министър в него, въпреки че официално не е начело на партията. Партията на труда напуска правителството през 2003 г., но отново се включва в него в края на 2004 г., за да подкрепи плановете на Шарон за изтегляне от Газа.

На 13 юни 2007 г., на 83-годишна възраст, е избран от Кнесета за президент на Израел.

През 1994 година получава Нобелова награда за мир, заедно с Ясер Арафат и Ицхак Рабин, за активния му принос в сключването на Договорите от Осло.

Перес изрази отношението си към България и българите в реч в Европейския парламент през 2013 година, когато се навършиха 70 години от спасяването на българските евреи:

Рядко ще видиш народ, който от една страна е много скромен и тих, а от друга страна, е така невероятно героичен. Тихо героичен, много скромен и в същото време велик пример за смелост и човечност. Искам да благодаря на вашия народ, на обикновените хора, които поеха риска - защото това бе рисковано - да спасят по-голямата част от еврейската общност в България.

Поклон пред паметта му!