/КРОСС/ „При организацията на експорта, на първо място, ние сме длъжни да осигурим нашите интереси, собствените си вътрешни пазари - това се отнася и за фуражите, и за продоволствието - хляба за населението. При растящия износ първостепенната задача все пак е осигуряване на потребностите на самата Русия. На второ място - е конюнктурата". Това заяви вчера Владимир Путин на срещата с министъра на селското стопанство Александър Ткачов. Руският президент коментира, че в експортната си политика Русия трябва да се съобразява със ситуацията на световния пазар.
„Цената на зърното там е спаднала, което трябва да се има предвид и, може би, да не се бърза с изкарването на допълнителни обеми зърно на пазара, а напротив". Путин предлага да не се бърза със засилването на износа за да не се депресират още повече международните котировки.
Министерството на селското стопанство на РФ прогнозира ,че зърнената реколта през тази година ще възлезе на 115-116 млн.т. Според Ткачов е съвсем реалистично да се очаква, че след 10-15 години руското земеделие да достигне целите заложени в правителствените програми - добив от 150 млн.т зърнени храни. Според последните прогнозни данни на Министерството на земеделието на САЩ през 2016/17 г. се очертава ръст на износа на пшеница от Русия с 4,5 млн. т спрямо предходния сезон - до 30,0 млн.т. С този резултат Русия убедително изпреварва предишния лидер Щатите, експортният потенциал на които през 2016/17 г. ще е доста по-малък - 25,8 млн. т (21,9 млн.т).
Впрочем загрижеността на Путин за хлебния баланс на страната на фона на рекордните добиви се обяснява и с влошеното качество на пшеницата от новата реколта. Тези дни президентът на Съюза на руските мелничари Аркади Гуревич заяви по време браншовия конгрес, че делът на качественото мелничарско зърно (пшеница 3 клас - мин. 12,5% протеин) в общото производство може да спадне под 20 на сто, в сравнение с 33,2% през 2015 г. Тези данни предполагат дефицит от мелничарска пшеница на пазара и в търговските среди напоследък усилено се говори за предстоящи промени в Държавния стандарт (ГОСТ).