Конгресът направи голяма грешка с отхвърлянето на ветото ми, обяви Обама
Секция: СВЯТ
29 Септември 2016 11:55
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Конгресът направи голяма грешка с отхвърлянето на ветото ми, обяви Обама

/КРОСС/Президентът на САЩ Барак Обама обяви, че Конгресът направи голяма грешка с отхвърлянето на ветото му върху закон, който позволява Саудитска Арабия да бъде съдена за атаките на 11 септември 2001 година, цитиран от БиБиСи.

Припомняме, Сенатът и Камарата на представителите отхвърли ветото на американския президент. Новият закон дава възможност на пострадалите от атентатите на 11 септември да търсят компенсации от властите на Саудитска Арабия.

Законът беше подкрепен от 338 конгресмени, а против него и в подкрепа на президентското вето гласуваха 74 души.

Сенатът подкрепи закона с 97 гласа, 1 „против" и двама въздържали се.

Резултатът от гласуването в Конгреса означава, че законът влиза в сила. Това е първият случай на отхвърлено президентско вето за двата мандата на Барак Обама.

Според американския президент законът ще доведе до „опасен прецедент" физически лица по света да съдят американското правителство.

ова е опасен прецедент и пример защо понякога трябва да свършиш това, което е трудно. И, честно, аз исках Конгресът да го свърши. Безпокойството ми няма нищо общо със Саудитска Арабия или с моята симпатия към семействата на загиналите. По-скоро е свързано с това, че не желая ситуация, при която ние внезапно да станем отговорни за цялата работа, която вършим по целия свят и внезапно срещу нас да бъдат заведени частни дела, изтъкна Обама пред СиЕнЕн.

Обама смята, че приемането на закона е политически ход преди предстоящите частични избори за Конгрес.

Шефът на ЦРУ Джон Бренън е съгласен, че законът ще окаже „огромно въздействие" върху националната сигурност.

„Недостатъкът е потенциално голям", добави той.

„Справедливост срещу спонсорирането на тероризъм" (JASTA) отваря вратата за семейства на жертвите да съдят всеки представител на саудитското правителство, който е заподозрян за участие в атаките през 2001 година.

15 от 19-те терористи, участвали в атаките, са от Саудитска Арабия, но Рияд отрича да има роля в нападенията, при които загинаха близо 3 хиляди души.