/КРОСС/ Науката създава ръст на брутния вътрешен продукт и подпомага икономиката и бизнеса.
Това обяви вицепремиерът и министър на образованието и науката Меглена Кунева при откриването на седмата информационна среща по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж" (ОП НОИР) в София.
И направи великото откритие: "Науката е била дълги години неглижирана, но тя има нужди от инвестиции".
Парите трябва да се инвестират в учени, но ни трябват и учени, а не неграмотни зрелостници, които влизат с тройки в университетите. Трябват ни учени, които да не мислят как едва да оцеляват, а да се занимават с производство на знания. А после и знанията да се превърнат в пари, а не добрите висшисти да бераг ягоди в Англия, да гледат баби в Гърция и Испания, или да са безработни в България.
По думите на Кунева, приоритетна ос 1 „Научни изследвания и технологично развитие" са осигурени 350 млн. лв. за сектора. От тях за изграждане на центрове за върхови постижения са предвидени 200 млн. лв. и за центрове за компетентност - 150 млн. лв. Още 6 млн. лв. са за подкрепа за развитието на докторанти, постдокторанти, специализанти и млади учени.
Тези "значителни средства", каза Кунева, трябва да инвестираме ефективно и ефикасно в полза на българската наука и висше образование. От бенефициентите не се изисквало задължително собствено съфинансиране. Безвъзмездната финансова помощ е в размер до 100 % от допустимите разходи.
В момента българската научна общност има възможността да кандидатства за безвъзмездно финансиране за осигуряване на необходимата техника и апаратура, за оборудване на лаборатории за развитие на научноизследователската и за развойна дейност.
МОН вече обяви открита процедура за избор на консултантска организация, която да осигури международни оценители с висок научен потенциал и с доказани качества и опит при оценка на сходни проекти.
Голям бил и интересът, проявен към процедурата „Подкрепа за развитието на докторанти, постдокторанти, специализанти и млади учени - фаза 1".
0,09% от европейските пари за образование и наука, които страната ни има право да получи по европейските фондове до 2020 година са усвоени две години и половина след началото на програмния период. Това става ясно от справка на изпълнението на оперативните програми.
Реално изплатените пари по ОП "Наука и образование за интелигентен растеж" са малко под 1,2 млн. евро. Бюджетът на програмата е 1,2 млрд. евро, от които са договорени едва 112 млн. евро.