Ангел Найденов: Не мисля, че балотажът или участието в него на ген. Румен Радев е под заплаха
Секция: Интервюта
02 Октомври 2016 09:15
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Ангел Найденов: Не мисля, че балотажът или участието в него на ген. Румен Радев е под заплаха

/КРОСС/ Ангел Найденов, заместник-председател на парламентарната група на „БСП лява България" и бивш министър на отбраната в интервю за Радио „Фокус”-Варна


Г-н Найденов, под въпрос ли е участието на ген. Радев при наличието на четири леви кандидатури и ще се разпилеят ли гласовете?

Не мисля, че балотажът или участието в него на ген. Румен Радев е под заплаха. Нека първо да кажа, че не виждам опасение за балотажа. Подобни амбиции вероятно имат не само част от кандидатите в лявото политическо пространство, но и кандидатури, които са свързани с дясното политическо пространство. За мен това изглежда несериозно и аз не мисля, че балотажа или участието в балотажа на ген. Румен Радев е под заплаха. Тогава, когато има повече от една кандидатура, независимо какви са били причините и основанията за участието на повече от един кандидат, свързан с лявото политическо пространство има разпиляване на гласове. Аз си мисля, че трябваше да бъде направено всичко възможно, за да се запази партньорството и взаимодействието с АБВ, но това е мое лично мнение. По същия начин гледам и на възможността за консолидирано участие и за взаимодействие на всички формации, не само на БСП с АБВ. Така или иначе имаме един факт, който трябва да приемем, а именно да се стремим към възможно най-доброто представяне на кандидата подкрепен от БСП и съответно най-доброто участие на структурите на българската социалистическа партия в предизборната кампания, максимална мобилизация и естествено запазване на вярата си в доброто представяне на ген. Радев.

Какъв е Вашият коментар по отношение на факта, че правителството реши да издигне кандидатурата на еврокомисаря Кристалина Георгиева в надпреварата за генерален секретар на ООН на мястото на досегашния официален кандидат Ирина Бокова?

 Издигането на кандидатурата на Кристалина Георгиева в надпреварата за генерален секретар на ООН е решение, от което правителството трябва да се срамува. Няма сериозни убедителни аргументи, които да мотивират оттеглянето, един вид, на доверието към Ирина Бокова и съответно прехвърлянето на очаквания, свързани с Кристалина Георгиева. На всичко отгоре, аз не мисля, че има случай в международната практика, в който, в последния момент на финалната права да сменяш своя кандидат. Същото биха могли да направят всички останали държави, които имат участници в надпреварата за генерален секретар на Международната организация. Защо те не подменят в последния момент своя кандидат? Казвам го, с известна доза ирония, защото очевидно, че това е един прецедент. Неуместно, порочно, срамно решение, което разбира се подкопава авторитета и доверието към България, като държава. Определени държави, в това число членки на Съвета за сигурност, искат допълнителни разяснения от страна на българското правителство, какво означава единствена кандидатура. Тоест ние предизвикахме най-меко казано учудване в международните среди с подобно решение на българското правителство. Дали това ще се изрази в гласуване против кандидатурата, или въздържане от подкрепа на кандидатурата в лицето на Кристалина Георгиева, не е известно към този момент, но може да се предполага с голяма доза сигурност, че това ще бъде отношението им при гласуването тогава, когато става дума за финалното определяне на генералния секретар.

А какви са очакванията Ви по отношение на условието, което АБВ постави на БСП за подкрепа на вота на недоверие?

Другата седмица очакваме да се проведат политически консултации, не само с парламентарната група на АБВ, за да се види, каква е възможността за съвместното внасяне на вота на недоверие. Ще можем да оценим подкрепата, която бихме могли да получим, ако изобщо получим такава, в пленарна зала при гласуване и разбира се ще видим какви са нагласите на другите парламентарни групи. Имаме своите основания и както беше цитирана г-жа Корнелия Нинова: „Смяната на г-жа Бокова с Кристалина Георгиева беше последната капка, която преля чашата на нашето търпение, по отношение на дипломацията на външнополитическото поведение и като цяло на външната политика на България”. 

Как ще коментирате искането на ДПС за предсрочни парламентарни избори след президентския вот?

Това е едно очакване, което не е продукт само на позиция на Движението за права и свободи. Все повече стават основанията да очакваме, че би могло да се случи подобно нещо. В това число влизат аргументи, които са свързани с вътрешната политика и съответно с международната политика на страната. Не се изключва възможността, това да е едно решение, което да бъде взето и в средите на най-голямата партия от управленската коалиция - ПП ГЕРБ, с оглед на очакванията, които са свързани след 2017 година. Дали и кога могат да се случат, това е въпрос на допълнителни разчети. Това са само прогнозни разсъждения.