Стотици столичани се включиха в „Европейска нощ на учените“ в София Тех Парк
Секция: Наука
03 Октомври 2016 07:54
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Стотици столичани се включиха в „Европейска нощ на учените“ в София Тех Парк

/КРОСС/ Стотици столичани се включиха в инициативата „Европейска нощ на учените 2016" в София Тех Парк. Първият научно-технологичен парк у нас се превърна в арена за демонстрации на интересни постижения от сферата на науката. Безпилотни космически глайдъри, космическа храна на прах, робот куче, симулации на кибер атаки и един от най-големите 3D принтери в Европа събраха любопитни млади учени, техните учители и родители по време на 10-тото издание на инициативата у нас.

По повод на събитието Лабораторният комплекс на София Тех Парк за първи път отвори врати за широката публика, която се включи в над 20 демонстрации в различните лаборатории. В лабораторията „Биоинфотех" най-любопитните имаха възможност да наблюдават експерименти с микробиологични организми, както и да се запознаят с първия български студентски отбор по генно инженерство, който се подготвя за участие в престижното световно състезание по синтетична биология iGEM през октомври в Бостън, САЩ. Отборът ще се включи в надпревара с над 300 екипа от млади учени от цял свят и ще представи своя проект „Говорещи бактерии".

В лабораторията по киберсигурност посетителите на София Тех Парк взеха участие в симулации на хакерски атаки, както и в проследяването на кибер атаки по цял свят в реално време. Участниците се запознаха с основните опасности за сигурността ни като потребители в онлайн пространството. Един от най-големите 3D принтери в Европа беше фокусът на посещението им в лабораторията за 3D креативност и бързо прототипиране. Лабораторията по виртуална реалност на София Тех Парк предостави уникалната възможност на посетителите да се докоснат до виртуалната и разширена реалност чрез изпробване на различни устройства. В лабораторията по интелигентни комуникационни системи те се запознаха и с уникален робот за изследване на бордовите компютри на високоскоростните влакове и релсови пътища от европейската ж.п. мрежа. Роботът е третият по рода си в Европа и позволява провеждането на редица симулации за тестване на сигурността без човешка намеса.

Богатата програма на инициативата „Европейска нощ на учените" в София Тех Парк даде и един по-нетрадиционен поглед върху различни аспекти на науката като математиката, роботиката, космическите изследвания и антарктически експедиции. В зоната за експерименти и демонстрации в Експериментариума на технологичния парк младите учени се докоснаха до прототипи на безпилотни космически глайдери, микрокосмически станции и приложения за проследяване на бедствия в региона на Балканите, представени от екипа на Space Challenges. Space Challenges е образователна програма, която дава възможност на участниците да се докоснат до последните постижения в тази сфера чрез серия от лекции от водещи експерти от цял свят, както и да построят сами своите прототипи. Програмата е насочена и към стимулиране на предприемачеството.

Асоциацията на младите полярни изследователи, част от международната организация APECS (Association of Polar Early Career Scientists) показа на любопитните посетители как изглежда храната, която космонавтите, антарктиците и алпинистите консумират по време на своите мисии. Докато вкусовете могат да бъдат толкова разнообразни, колкото при обикновената храна, т.нар. лиофилизирана храна е под формата на прах. Тя се приготвя за по-малко от 3 минути във вряща вода и не се разваля.

Робот куче, което следва „стопанина си" и може да лае предизвика най-голям интерес сред малките посетители на Експериментариума в София Тех Парк. Роботът бе представен от Robopartans - училище по роботика, което  цели да събуди и затвърди интереса на учениците към физиката, информационните и комуникационни технологии, математиката и техническите науки като цяло. Училището провежда практически обучения по лего роботика, програмиране, 3D моделиране, по време на които учениците сглобяват и програмират сами своите роботи.

Изненада за посетителите бе и изложбата „Шекспир е жив в науката", организирана от Британски Съвет България. Изложбата е разположена на пешеходния мост на София Тех Парк над бул. „Цариградско шосе" и отбелязва живота и творчеството на най-известния драматург в света по повод навършването на 400 години от смъртта му.

Официален старт на инициативата „Европейска нощ на учените 2016" в България дадоха Огнян Златев, ръководител на Представителството на Европейската комисия в България, заместник-кметът на Столична Община Тодор Чобанов, изпълнителният директор на „София Тех Парк" Елица Караджова и директорът на Британски съвет България Любов Костова.