Музиката на Бетовен, Елгар и Чайковски в концерт на Софийската филхармония
Секция: КУЛТУРА
03 Октомври 2016 09:38
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Музиката на Бетовен, Елгар и Чайковски в концерт на Софийската филхармония

/КРОСС/ Увертюра „Леонора" 2 от Лудвиг ван Бетовен, Концерт за виолончело в ре мажор на Едуар Елгар и Симфония № 2 на Пьотр Илич Чайковски са в програмата на концерта на Софийската филхармония „Симфония с жерав" на 6 октомври от 19:00 ч. в зала България. Концертът е част от Абонаментен цикъл „Вторите".

Диригент е Лио Куокман, а солист Анри Дьомаркет - виолончело.

Лио Куокман е от онези музиканти, за които казваме „роден за сцената". Ярко откроил се като студент в Хонг Конг, Джулиърд скул и Института Къртис, той продължава своето обучение при имена като Джеймс Ливайн, Саймън Ратъл, Кристоф Ешенбах и др. На Конкурса за дигиренти „Светланов" се налага като еднозначен победител. Дирижира десетки световни оркестри, като Филаделфийската филхармония, оркестърът на Френското радио и Мариинският театър са само малка част от тях. Пресата го определя като „удивително талантлив диригент".
Софийската филхармония познава виртуозния Анри Дьомаркет и топлия звук на неговото чело Страдивари. След като Йехуди Менухин забелязва блестящия млад музикант, а Елен Гримо записва телевизионно предавне с него, следва неудържима международна кариера на няколко континента. „Льо Монд" пише за него: „Дълбоко елегантен стил, брилянтна виртуозност и изтънчено музикално чувство, за които нито пищната, нито съкровената музика имат тайни".
Увертюра „Леонора" на Бетовен е творба с бурна и изпълнена с драматизъм история. След първоначалния провал на произведението, днес то е част от репертоара на всички световни оркестри и е приемано от публиката с истински възторг.
Концертът за виолончело на Елгар отдавна се е наложил като символ на виолончеловото изкуство. Това е един от последните шедьоври на композитора, писан за съпругата му, малко преди интересът му към музиката внезапно и необяснимо да избледнее.
Симфония № 2 на Чайковски запленява със своята образност и живина. Украинските народни напеви, вплетени в тъканта на симфонията, се разгръщат в широки картини и хумористични нотки, в носталгични пасажи и маршови акценти с характерния за Чайковски размах и блясък.
Билети на касата в залата и в мрежата на eventim.bg