Момчил Неков: Образованието и бизнесът да спрат „изтичането на мозъци“ от България
Секция: БЪЛГАРИЯ
03 Октомври 2016 13:06
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Момчил Неков: Образованието и бизнесът да спрат „изтичането на мозъци“ от България

/КРОСС/ „Скоростта на развитие на технологиите представлява предизвикателство за образователните системи, които трябва да се адаптират към новата реалност. В Комисията по образование и култура в ЕП, обръщаме особено внимание на нуждата от включване на новите технологии в процеса на обучение, както и на засилване на IT-обученията и насърчаването на дигиталните умения и цифровата грамотност сред младите хора. За кого ще бъдат полезни електронните услуги и правителство, когато само 34% от българите притежават основни дигитални умения?" заяви Неков.
Според евродепутата от БСП, пропастта между това, което произвежда нашата образователна система, и това, от което бизнесът има нужда, е огромна. „Не можем да си позволим да бъдем в задните редици на технологично развитите държави, които инвестират най-вече в развитието на човешки капитал. Изключително важно е образованието и бизнесът да седнат на една маса и да работят заедно по-тясно, за да предвидим какви са нуждите на пазара на труда и бъдещето по този въпрос да бъде по-ясно. Ако искаме да спрем „изтичането на мозъци" от България, трябва да се погрижим да осигурим на днешното и идните поколения подходящи условия за развитие у нас", категоричен бе Неков.
Над 100 експерти от България и чужбина участваха в тридневна конференция, посветена на насърчаването на дигиталната грамотност у младите хора с цел по-ефективно приобщаване и достъп до пазара на труда. Организатор на кръглата маса „Да подготвим Европа за бъдещето - Дигитални умения за всички" е Националният младежки форум, който събра във Варна експерти от различни области на социалните иновации и дигиталните технологии.