Как да печелим от добре опазената природа?
Секция: БЪЛГАРИЯ
03 Октомври 2016 13:44
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Как да печелим от добре опазената природа?

/КРОСС/ Конкретни мерки и действия за подобряване на печалбите от опазването и устойчивото използване на екосистемните услуги по Черноморието ще обсъдят експерти, представители на черноморските общини и националните институции на 5 октомври 2016 г. Дискусията ще се проведе в рамките на Заключителна консултативна конференция на заинтересованите страни по проект за секторни политики, укрепващи ангажираността за подобрение на екосистемните услуги в България. На конференцията ще бъде изработена Стратегия за устойчиво използване на черноморските крайбрежни екосистеми. Дейностите се извършват в рамките на проект "Секторни политики укрепващи ангажираността за подобрение на екосистемните услуги в България" (SPECIES), който се финансира от Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014 и се изпълнява в рамките на Програмна област: Биоразнообразие и екосистеми, приоритет 03.03 за подобрена интеграция на съображения, свързани с биологичното разнообразие, в секторните политики и законодателство. Оператор на програмата за България е Министерство на околната среда и водите (МОСВ).

Акцентът в обсъжданията ще падне върху приоритетни области за действие и конкретни мерки, набелязани в плана ѝ за действие. Целта на конференцията е представителите на черноморските общини, НПО и представителите на националните институции да утвърдят визията, целите и мерките на Стратегията и да планират стъпки за изпълнението й. 

Опазването и устойчивото използване на черноморските крайбрежни екосистеми разкрива широки възможности пред местните общности и бизнеса в Бургас, подчерта Руска Бояджиева, заместник-кмет на общината. Други черноморски общини, които демонстрират интерес към екосистемните услуги, са Шабла, Поморие и Бяла, а интерес към разработените от проекта мерки вече проявяват и в Добрич.
„Стремежът ни е и други държавни и общински органи, бизнесът и неправителственият сектор да застанат зад стратегията и да се получи държавен „патронаж" на пилотното й прилагане", заяви д-р Пламен Пеев, главен правен експерт, координатор на проектния екип, разработил стратегията.
Няма конфликт между опазването на природата и осъзнаването на нейната стойност от една страна и печелившото развитие на бизнеса от друга, смята председателят на Института за анализи и оценки в туризма Румен Драганов.
„Напротив - туризмът може да печели много повече чрез от устойчивото използване на природата и екосистемите извън ограничения двумесечен активен туристически сезон", допълва Драганов, който също участва в изработването на стратегията.