Кристалина Георгиева пред ООН: Бих предпочела да бях дошла по-рано
Секция: БЪЛГАРИЯ
04 Октомври 2016 07:44
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Кристалина Георгиева пред ООН: Бих предпочела да бях дошла по-рано

/КРОСС/ На първото си изслушване в ООН Кристалина Георгиева изтъкна като основно свое предимство за поста генерален секретар опита в мултинационални организации и в същото време се застъпи за диалог между различните страни за решаване на световните конфликти.

Новата българска кандидатура - еврокомисар Геогриева, говори за успешната си кариера на ефективен мениджър, по време на която е залагала на качества на дипломат при преговори с разнопосочни национални интереси за постигане на обща цел. Тя не пропусна да коментира и възможността да стане първата жена - генерален секретар на световната организация и обеща да удвои броя на жените на високи позиции, както е направила по време на работата си в Европейския съюз.

Според анализатори новата българска кандидатура идва в подходящ момент, в който добрите резултати за Антонио Гутереш разочароват застъпниците на идеята жена да застане на мястото на Бан Ки-мун. 56 държави участват в група за избиране на жена за поста.

Георгиева посочи, че до момента и в Световната банка, и в Европейската комисия е провела ефективни реформи.

„Мога да събирам хората около решения, които всички одобряват", подчерта тя в изказването си, в което тя говори както на английски, така и на френски и руски. Генералният секретар трябва да действа в интерес на организацията и ще поема отговорността за взетите решения, подчерта тя.

По думите й ООН се нужда е от своевременни и гъвкави решения: „Нужно ни е по-добре да виждаме зад ъгъла какво идва и бързо да реагираме с всички инструменти, с които ООН разполага".

По темата със сигурността и борбата с тероризма, Кристалина Георгиева беше категорична, че „не можем да си позволим да бъдем реактивни, трябва да намаляваме рисковете". Според нея трябва да се осигуряват мир, образование и работни места в страните, от които в момента бягат хиляди, но и да се помага на държавите, до мигрантите в крайна сметка достигат.

„Не бива да отнема 9 месеца, за да бъде изпратена мироопазваща мисия, когато умират хора", бе категорична еврокомсарката.

Според нея сегашното време е „време на несигурност, но също така е време за смелост".

„Нашите институции са под голям стрес в опитите си да предотвратят глобален безпорядък. Мнозина са се концентрирали върху рисковете от интегрирания свят, а не върху възможностите от него. Не бива да допускаме това", подчерта Георгиева.

Тя обеща, че ако бъде избрана, в рамките на 90 дни ще проведе среща с регионалните организации, за да се проучат възможностите за по-добра съвместна работа.

"Признавам, че съм късно влязла в много важен процес. Бих предпочела да бях дошла по-рано", заяви в началото на своето експозе Георгиева. По време на изслушването представителят на Ангола се обърна към нея с думите: "Късно, но най-накрая дойдохте".

Георгиева влезе в надпреварата, след като българското правителство оттегли официално подкрепата си от другия български кандидат Ирина Бокова. Бокова остана в състезанието като индивидуален играч. При гласуването утре ще стане ясно дали рокадата е успешен ход.

Неофициално гласуване в сряда се счита за най-важното до момента. При него за първи път ще се отличи вотът на петте постоянни членки на Съвета за сигурност.

Генералният секретар на ООН се избира от Общото събрание по препоръка на Съвета за сигурност. По този начин петте постоянни членки с възможност за налагане на вето - Съединените щати, Русия, Китай, Великобритания и Франция - имат последната дума при гласуването.

Междувременно Виталий Чуркин - посланикът на Русия в ООН, който този месец председателства Съвета за сигурност заяви на пресконференция:

Много бихме искали да видим (на поста генерален секретар на ООН) жена, но си правим по-малко пиар от някои други страни, които заявиха на висок глас, че предпочитат жена, а след това гласуваха само за мъже. Ние не правим това, каза Чуркин.

По думите му е вероятно няколко дни след поредното неформално гласуване в сряда да се премине към официалния вот. Чуркин изрази надежда новият Генерален секретар да бъде избран този месец.