/КРОСС/Нобеловата награда за физика за 2016 година е присъдена съвместно на британците Дънкан Холдейн, Майкъл Костерлиц и Дейвид Таулес, съобщиха от Нобеловия комитет.
Те са удостоени с наградата за „теоретичните открития на топологичните фазови преходи и на топологичните фази на материята".
Тримата учени използват математиката за обяснение на странните физични ефекти на редки състояния на материята, такива като свръхпроводници, магнитни тънки филми и свръхфлуиди.
Тазгодишните лауреати отвориха вратата към непознат свят, където материята може да приеме необичайни състояния, отбелязват от комитета. Техните открития ще помогнат за развитието на науката и електрониката.
Дейвид Таулес е роден през 1934 година в Бърсден, Шотландия. Получава докторска степен през 1958 година в университета Корнуел. Професор във Вашингтонския университет.
Холдейн е роден през 1951 година в Лондон. 1978 г. завършва докторат в университета в Кеймбридж. Професор в Принстън.
Костерлиц е роден през 1942 година в Абърдийн. Завършва докторат през 1969 година в Оксфорд. Професор в американския университет „Браун".
Миналата година тя беше спечелена от японеца Такаки Каджита и канадеца Артър Макдоналд. Те бяха удостоени с наградата „за откриването на неутринни осцилации, които показват, че неутрините имат маса".
201 души при 109 награждавания са получили Нобеловата награда за физика между 1901 и 2015 година. До момента само две жени са печелили престижната награда. Един човек, Джон Бардийн, е печелил наградата два пъти. 55 години е средната възраст на нобеловите лауреати по физика.
Церемонията по награждаването е по традиция на 10 декември в Стокхолм, когато и умира основателят на Нобеловата премия - шведският предприемач и изобретател Алфред Нобел (1833-1896). Носителят на Нобеловата награда получава 8 милиона шведски крони ( 1,2 милиона долара).
Нобеловата награда се присъжда от 1901 година.
С вчерашното присъждане на Нобела за медицина започна седмицата на Нобеловите награди.