/КРОСС/ Представляващият ВСС еднолично определил кои кадровици да се срещнат с европейските прокурори
Представляващият ВСС Димитър Узунов превишил правомощията си като еднолично определил кои кадровици да се срещнат с европейските обвинители, които готвят анализ на дейността на българската прокуратура. Това провокира искане за оставка на Узунов като представляващ, предаде "Правен свят".
Скандалът се разрази след изчерпване на дневния ред на днешното заседание на пленума на ВСС.
Председателят на Върховния касационен съд Лозан Панов изчете писмо от Министерството на правосъдието до представляващия ВСС, в което се настоява да се определят членове на съвета, които да се срещнат с европейските прокурори. Писмото е било получени във ВСС на 29 септември - четвъртък, когато имаше и заседание на пленума.
След това Панов изчете и резолюцията към него, според която Галя Георгиева ще говори по темата "Румяна Ченалова", Румен Боев и Ясен Тодоров - за атестирането и кариерното израстване на обвинителите, били посочени и представители на двете колегии, които да разговарят с европрокурорите. От Прокурорската това са Румен Георгиев, Васил Петров и Ясен Тодоров, а от Съдийската - Светла Петкова, Даниела Костова и Милка Итова.
В тази връзка Панов постави два въпроса - кой е определил точно тези членове на съвета да проведат срещите и по какви критерии.
Димитър Узунов заяви, че писмото е получено на 29 септември, а в разговор с човек от министерството на правосъдието му било дадено да разбере, че до 30 септември трябва да бъдат определени членовете на съвета. Тогава нямаше заседание и аз определих хората по критерии, които сметнах за необходими, отговори Узунов. Какви са тези критерии, въобще не поясни.
В опит да защити представляващия Ясен Тодоров отправи предизвикателство към Панов - в следващото заседание на попита главния прокурор кой е определил следователя Бойко Атанасов да се среща с европрокурорите.
"Не знам от кого знаете за тази среща, може би и там има видеонаблюдение, както в коридорите на ВСС. Но разликата е съществена. Доколкото ми е известно мисията на прокурорите, както и тази по Механизма за сътрудничество и проверка сама определя с кого да се срещне и с кого не. Тук има официална кореспонденция, която трябваше да се отнесе до всички членове на съвета или поне до двете колегии. Вие еднолично сте определил и това е в нарушение на Вашите правомощия. Не за първи път се действа по този начин. Аз сега разбирам за писмото. Трябва да преосмислим нашата позиция за представляващ ВСС, защото г-н Узунов не се справя с тази роля. Той действа по непрозрачен и в нарушение на закона начин и ние трябва да вземем такова решение - той да бъде сменен", отвърна на свой ред Калин Калпакчиев.
Председателят на ВКС пък заяви, че срещите на европрокурорите се провеждат в периода от 2 до 9 октомври и от 10 до 13 октомври. Т.е. имало е време писмото на министерството на правосъдието да бъде внесено на заседанията на колегиите и да бъде обсъдено, смята Панов. И попита защо това не е направено.
Доста остра в изказването си бе Юлиана Колева. "Това е пълна изненада за голяма част от членовете на съвет. По такъв въпрос се свиква извънредно заседание. Явно критериите на Димитър Узунов не съвпадат с голяма част от критериите на останалите колеги. Вие по непрозрачен и неясен начин сте определили представители на ВСС. Давате ли си сметка какво правите - вие изземвате правомощия на двете колегии в случая", отсече Колева.
А Димитър Узунов измърмори в знак на съгласие: "Така се получи."
След тази негова реплика кадровици един през друг започнаха да дават и други примери за превишаване на властта от страна на Узунов, както и на други членове, които на своя глава изисквали най-различна информация от административни ръководители на съдилища. През това време представляващият ВСС и други от мнозинството - Ясен Тодоров, Румен Боев, Светла Петкова, Румен Георгиев, Галя Георгиева и т.н., един след друг тихомълком се изнизаха от залата.
"Обидно е в момента, в който се поставиха въпроси за функционирането на ВСС и администрирането от страна на представляващия, да си тръгват. Виждате, че т.нар. мнозинство панически избяга от залата", коментира Калпакчиев.
И тъй като присъстващите в залата бяха по-малко от 13, Галина Карагьозова, като най-старша, закри заседанието поради липса на кворум.