/КРОСС/ Външният министър Даниел Митов коментира в интервю за БНТ, че няма основание да се иска неговата оставка заради представянето на Кристалина Георгиева в надпреварата за генерален секретар на ООН. Той посочи, че Ирина Бокова не е имала шанс да бъде избрана и затова правителството е номинирало Георгиева. Митов каза също, че не е имало външен натиск върху страната ни за тази кандидатура.
Даниел Митов уточни, че България е направила "нестандартен и рискован ход", който е бил задължителен, за да бъде дадена възможност на източноевропейската група да има своя шанс да излъчи генерален секретар на ООН. Поредните гласувания са показали, че никой от кандидатите от Източна Европа няма шанс.
"Затова направихме необходимото, макар и рискован ход в последния момент, да направим нова номинация, да предложим нова кандидатура, в случая на госпожа Кристалина Георгиева, която получи много симпатии след изслушването си. Но е несериозно да се смята, че след три-четири дни, дори не влязла още в кампания, тя ще има някакви велики резултати на първото гласуване. Това е абсолютно несериозно. Пречки се преодоляват през кампания и постепенно. Едно трябва да си кажем откровено и директно - госпожа Бокова нямаше абсолютни никакви шансове за това да се пребори да стане генерален секретар на ООН. Видяхте след снощното гласуване - имаше две държави постоянни членки на Съвета за сигурност, които наложиха вето. Българското правителство беше наясно с това, това вето беше непреодолимо. Поради тази причина предприе ход, да се даде още един шанс на източноевропейската група да има свой кандидат, който може да се конкурира с Гутериш", казва Митов.
Той изрази съжаление, че този ход не е успял. И като причина изтъкна, че в случая е нямало никакво време да се подготвим, нито пък Кристалина Георгиева да спечели достатъчно подкрепа. Той благодари на госпожа Георгиева за това, че се е включила в кампанията, както и на държавите, които са я подкрепили.
Но въпрос дали неуспехът е предпоставка за оставки, Митов подчерта, че не вижда никакви причини за неговата оставка, защото е направено всичко възможно, за да се даде още един шанс, както на България, така и на източноевропейската група да имат свой кандидат за генерален секретар на ООН.
"Това за нас беше най-важният мотив. Би било безотговорно, когато знаем, че един кандидат няма да бъде избран, да седим, да си мълчим и да не правим нищо. Ако бяхме циници, политически циници като нашите противници, можехме спокойно да оставим госпожа Бокова да си се провали и след това да хвърлим вината върху нея. Но понеже искаме искрено да постигнем някакъв резултат, искахме да постигнем пробив, за това, в последния момент сме направили ход, с който имаше големи шансове да успее, ако състезанието беше продължило, както се очакваше", каза Митов.
Външният ни министър за пореден път заяви, че това, което някои считат като външен натиск за кандидатурата на Георгиева, всъщност е дипломатическо усилие от страна на България, съвместно с други държави, за да се събере достатъчно информация за шансовете на госпожа Бокова.
"Всъщност, ако е имало натиск, той е бил от България към други държави, за да може със съвместни усилия да съберем достатъчно информация за шансовете на един или друг кандидат и за цялостната ситуация. Нещо, което сме правили непрекъснато. Дипломация се прави така.", каза още Митов.
Даниел Митов изрази увереност, че ако Георгиева е имала малко повече време, е щяла да се превърне "в един от големите фаворити за поста".
"Вече започна да се говори за нея като за реалната алтернатива на Антониу Гутериш", каза още външният ни министър.