Русия обмисля да вземе заем в юани
Секция: Русия
07 Октомври 2016 16:00
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Русия обмисля да вземе заем в юани

/КРОСС/ Възможно е през 2017 г. Русия за вземе кредит в юани. Осъществяването на тази опция обаче зависи от условията на финансовите пазари. Това е коментирал висш представител на Министерството на финансите на Русия. Според експерта, цитиран от международни медии, ако се окаже, че технологично и от гледна точка на ценовите параметри условията устройват Русия, то заем в юани ще бъде осъществен.

От друга страна, фактът, че от 1 октомври юанът официално беше включен от МВФ в „кошницата" на резервните валути (щатски долар, евро, китайски юан, японска йена, британски паунд) няма отношение към евентуалното решение.

Присъединяването на юана към „кошницата" на резервните валути е признание за Китай като водеща икономическа сила в света (сега е втора след САЩ), а също спомага и за популяризирането и по-широкото използване на юана при международните разплащания, смятат анализатори от инвестиционен посредник (ИП) „Капман" АД.

От Централната банка на Русия засега не дават еднозначен отговор, дали в следващите месеци ще увеличат дела на резервната си валута в юани. Оттам напомнят, че по принцип не обявяват предварително плановете си относно валутните резерви на страната.

„Включването на юана в „кошницата" на резервните валути създава предпоставки държавите да увеличават валутните си резерви в юани ", коментират от ръководството на руската Централна банка. В тази връзка, възможно е и пускането на нови финансови инструменти в юани, което създава „определени възможности", констатират още от банката.

В същото време, за да нараства значението на юана като една от световните валути, са необходими и мерки от страна на Китай, свързани с развитието на финансовия пазар и евентуално известна либерализация на притока на чуждестранни капитали, коментират от руската банка.