70% от смъртните случаи у нас се дължат на сърдечно-съдови заболявания
Секция: Здраве
08 Октомври 2016 16:59
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
70% от смъртните случаи у нас се дължат на сърдечно-съдови заболявания

/КРОСС/Годишно в Европа от сърдечно-съдови заболявания умират над 4 милиона души, а у нас на тях се дължат 70 процента от всички смъртни случаи. Статистиката е от 15-ия Национален конгрес по кардиология, който се провежда днес и утре в София. Водещи специалисти от България и Европа обсъждат иновативни методи за превенция на т.нар. „внезапна смърт".

В страните от Източна Европа и в частност у нас поради финансови затруднения не се прилага ефективната имплантация на дефибрилаторите, които могат да предотвратят най-тежкото, коментира пред БНР проф. Бела Меркели - вицепрезидент на Европейското дружество по кардиология.

„Тези дефибрилатори например в Германия се имплантират 260 на 1 милион, а в България 7 на 1 милион, в Унгария, откъдето съм, те са 120 на 1 милион. Моята страна също не е много богата.", обясни проф. Меркели.

Доц. Васил Велчев, досегашен председател на Българското кардиологично дружество, коментира пред БНР, че основната причина за тази неблагоприятна статистика е частичното реимборсиране на усройствата. Здравната каса покрива само половината от необходимите 12 хиляди лева.

„Това, която тя може да направи е да повиши нивото на реимбурсация, то трябва да бъде минимум 80 процента, а в най-добрия случай, разбира се, трябва да бъде сто процента. Ще се борим затова да получим възможност да лекуваме по добре нашите пациенти и понеже това, което идва като сигнали от страна на правителството, че те искат да акцентират върху това, което запазва живота на хората. Това е едно от събитията, това е едно от действията, който са най ефективни - и финансово, и медицински, и въобще по всякакъв повод. Мозъкът умира за около пет, шест минути, ако веднага след това се даде разряд от апарата се възстановява ритъмът и на практика това спасява живота на човека", каза още доц. Велчев.