Германия отказа откриване на изборни секции извън посолството и консулствата ни
Секция: ПОЛИТИКА
10 Октомври 2016 18:59
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Германия отказа откриване на изборни секции извън посолството и консулствата ни

/КРОСС/ Германия отказа откриването на изборни секции извън посолството и консулствата на България, предаде Дарик. От българското Външно министерство съобщиха, че в нота от германската страна са ги информирали, че тази година не разрешават изключение от принципа и не разрешават откриване на секции извън дипломатическите и консулските представителства и бюрата на почетните консули на България. Така на президентските избори и референдума на 6 ноември ще може да се гласува само в осем града. За сравнение на парламентарните избори през 2014 година в Германия българите гласуваха в 16 града, като сега желаещите да дадат вота си са със стотици повече.

Това ще доведе до драстичен спад на избирателната активност в Германия, прогнозира пред Дарик Димитър Личев, който живее в Карлсруе. Според Антоанета Тончева от Регенсбург ако има отказ от страна на Германия за образуване на секции, той е заради неадекватно поискване от българската страна. Тя обяви, че българите в Германия са готови да започнат протести пред посолството ни в Берлин и генералните ни консулства в Мюнхен и Франкфурт на Майн.

Германската страна дава разрешение на българската страна да организира провеждане на избори и референдум на 6 ноември, като изборни секции могат да бъдат открити в Посолството в Берлин, Генералното консулство в Мюнхен и Консулството във Франкфурт на Майн, както и в канцелариите на почетните консули в Хамбург, Магдебург, Мюнстер, Дармщадт и Щутгарт. Това се посочва в нота на германската страна до българското Външно министерство.

Според сега действащия Изборен кодекс, за да бъдат разкрити изборни секции извън дипломатическите и консулските ни представителства, са необходими минимум 60 заявления за гласуване. От Карслруе до момента са подадени 92 заявления за гласуване, в Регенсбург 89, но въпреки това секции няма да бъдат открити. Това ще понижи избирателната активност, категоричен е Димитър Личев от Академичния съюз „Кирил и Методий" в Карлсруе:

"Тук секция имаше на последните два избора, които имаше. По принцип, ако важеше стария закон, трябваше автоматично да се отвори отново секция, защото се покриваше процентът за подадени гласове. В момента отново събрахме нужния брой заявления, но за жалост няма да може да има секция в нашия град. Най-близката възможност е Щутгарт. Разстоянието си оказва влияние, образуват се и невероятни опашки. Според мен ще спадне драстично активността", посочи Личев.

Според Антоанета Тончева от Регенсбург причината за проблема с откриването на изборни секции в Германия е българската страна.

"Ако действително има отказ от Германия, си го обяснявам единствено с неадекватното поискване на разрешение или неспазване на някакви срокове, тъй като реално немските власти нямат причина. Вече правим стъпки за протести и демонстрации пред посолството в Берлин, пред консулството във Франкфурт и Мюнхен. Ние искаме да гласуваме и не сме с нищо по-различни от сънародниците ни в родината и други краища на света. Имаме конституционно право на глас и искаме да го упражним", допълни Тончева.

До момента заявления за гласуване в Германия са подали 2700 българи, като срокът изтича утре вечер. На парламентарните избори през 2014 година заявленията за гласуване в Германия бяха със стотици по -малко 2299, но тогава българите гласуваха в 19 секции в 16 града.