Митов: Участието на Кристалина Георгиева в битката за шеф на ООН нито е провал, нито е загуба
Секция: ПОЛИТИКА
12 Октомври 2016 11:36
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Митов: Участието на Кристалина Георгиева в битката за шеф на ООН нито е провал, нито е загуба

/КРОСС/ Казусът Бокова-Георгиева е тривиален, а само ние, в България, го обръщаме в скандал. Ако Кристалина беше влязла в състезанието по-рано, щеше да има по-добър резултат. Това обяви външният министър Даниел Митов пред Нова телевизия.

„Участието на Кристалина Георгиева в битката за шеф на ООН нито е провал, нито е загуба. Какви са фактите. Според новия регламент новият шеф на ООН трябваше да събере 9 гласа „за" и да няма нито едно наложено вето. Ирина Бокова нямаше тези гласове. Две държави твърдо й даваха вето. Тя не можа да преодолее тази бариера в последните 9 месеца. Е, като си поставен в тази ситуация защо на се смениш кандидата...", обясни Митов.

Попитан дали Германия е било в основата на издигането на кандидатурата на Кристалина Георгиева, той каза: „Ирина Бокова нямаше шанс. Това е първият мит, че е могла да оглави ООН. Вторият мит за намеса отвън за Кристалина. Няма такова нещо.". Така външният министър влезе в противоречие с премиера Борисов, който призна, че България е получила сигнали отвън за номинирането на Георгиева. А световни издания направо разкриха схемата, при която Меркел е натискала за кандидатурата на еврокомисарката.

"След като прецезирахме шансовете на Бокова, се стигна до рокадата - продължи с абсурдните си твърдения външният министър. Ако Кристалина беше влязла в състезанието по-рано, щеше да има по-добър резултат. У нас имаше политици, които излязоха от кожата си само и само да говорят глупости. Пак ще кажа, че Бокова работеше с надеждата, че ще може да преодолее ветото, но не успя. Скандалът около избора си го заформяме тук, а всъщност е един толкова тривиален казус. Хърватия също оттегли подкрепата от своя кандидат", добави Даниел Митов.

Относно предстоящите избори външният министър обясни, че секциите за гласуване са намалени, но такива параметри е заложил новият закон. „Секциите са намалени. А защо е така, въпросът е към парламента. Такива параметри ни е задал парламентът, така работим. Аз очаквам, че ще има забавяне на изборите, защото ще се гласува и за референдум. Ще има ръчно дописване на имена в списъците, което със сигурност ще забави процеса. Ние предлагаме в Северна Корея и Монголия да няма секции. Няма смисъл от такива в Сирия, Ирак, Либия, защото никой не може да гарантира сигурността", добави Митов.