60-70 на сто от хората от бившия соцлагер си дават сметка, че преди са живели много по-добре
Секция: БЪЛГАРИЯ
13 Октомври 2016 11:05
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
60-70 на сто от хората от бившия соцлагер си дават сметка, че преди са живели много по-добре

/КРОСС/ Наивността от социализма предполагаше, че ще дойдат по-добри времена, но стана обратното. 60-70 на сто от хората от бившия соцлагер си дават сметка, че преди са живели много по-добре.

ова каза в интервю за предаването "12+3" акад. Андрей Фурсов, който гостува на Софийския университет "Св. Климент Охридски" с лекцията си на тема "Капитализмът: най-загадъчната система в човешката история".

Липсва концепция или теория, която да обяснява възникването на капитализма. Знаем икономическата история на Европа по минути, но не знаем защо се е появил капитализмът, посочи акад. Фурсов, позовавайки се на известна максима:

Започваме да разбираме загадката на капитализма с отмирането му. Капитализмът много успешно крие своите механизми и само формално се говори за демокрация. Реалният социализъм си отиде преди капитализма. Те бяха скачени съдове. Предстои ни неравенство с много строг контрол и липса на свобода.

В съвременния свят много се говори за правата на човека, но не се говори за постоянното нарушаване на правото на достоверна информация. Историческата истина е форма на реализация на правата на човека. Това отбеляза пред "Хоризонт" проф. Елена Пономарьова, чиято лекция е озаглавена "Фалшификацията на историята като когнитивно оръжие".

Според Пономарьова, която е доктор на политическите науки, проблемът с фалшификацията на историята е повсеместен. Като примери за фалшификация от наши дни тя посочи военният конфликт в Босна, войната в Сирия и украинската криза.

Голям процент от японските ученици са убедени, че бомбите над Хирошима и Нагасаки са дело на руската страна, сподели още личните си впечатления Елена Пономарьова, очертавайки това като типичен и много характерен пример за историческа фалшификация, свързана с близкото минало.

Всяка власт се опитва да твори свои митове, но не можеш да построиш бъдещето без историческа справедливост, каза още Елена Пономарьова.