Патриарх Неофит и архиереи и духовенство на БПЦ ще посетят Троянския манастир
Секция: Православие
13 Октомври 2016 14:49
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Патриарх Неофит и архиереи и духовенство на БПЦ ще посетят Троянския манастир

/КРОСС/Новоизграденото Юго-источно крило в Троянската света обител ще бъде осветено на 15 октомври с участието на Негово Светейшество Българския патриарх Неофит, митрополити от Светия Синод, архиереи и свещенослужители на БПЦ. Братството на обителта е отправило покана и към министъп-председателя на страната Бойко Борисов, еврокомисаря Кристалина Георгиева и финансовия министър Владислав Горанов, които са спомогнали за завършването на монашеското крило. Освещаването на триетажна постройка с 25 помещения, предназначена за заседания и отсядания на митрополитите и Светия синодq съвпада със 71-вия Рожден ден на Българския патриарх Неофит.

Когато поема управлението на манастира игуменът на обителта Негово Преосвещенство Велички епископ Сионий заварва от своите предшественици сградата в груб строеж. Само за две години тя сега е напълно завършена. Построена е със средства на манастира и целева субсидия отпусната от Министерския съвет начело с премиера Бойко Борисов. През миналото лято правителството отпусна 300 000 лв. за приключване на строежа, с които средствата, дадени от държавата, надхвърлят 1.4 млн. лв.

Изградената изцяло в духа на възрожденската архитектура, постройката се вписва хармонично в общия ансамбъл от сгради в светата обител. И здигната е на мястото на най-старото монашеско крило в манастира съградено през 16 в. редом с първия храм. Летописецът, който според преданието е бил секретар на търновския митрополит - Огнянович, след идването на това място на чудотворна икона на „Св. Богородица Троеручица", Троянският манастир бързо се разраснал, били издигнати дървена църква, посветена на Рождество Богородично и монашеско жилищно крило. Руините от тази манастирска сграда стоят до 1835 година, когато по решение на манастирския събор са разчистени и на това място издигат нова сграда наричана „Патриаршеско крило", тъй като в нея, освен монашески килии, били и покоите на патриарха и митрополитите. Запазени са оригиналните чардаци, които красят и новоизградената сграда.