/КРОСС/ Конституционният съд (КС) днес очаквано прекрати делото за старите разпоредби от Закона за съдебната власт (ЗСВ), свързани с отстраняването от длъжност на магистратите, предаде "Правен свят". Те бяха атакувани от двете върховни съдилища в началото на годината, но преди КС да се произнесе по тях, бяха изменени.
Предмет на делото бяха четирите алинеи на чл. 230 ЗСВ. През август влязоха в сила изменения в закона, с които бяха променени и допълнени първите три от тях.
С новите текстове се въведе краен срок за отстраняването от длъжност на магистрат заради образувано срещу него наказателно производство. Докато делото срещу съдията, прокурора или следователя е в досъдебна фаза, той може да е отстранен за най-много година и половина, ако е обвинен за тежко престъпление, а ако е леко - най-много 8 месеца. Освен това в ЗСВ беше дадена възможност на магистрата при изтичане на този срок или спиране на разследването срещу него да поиска от ВСС да го възстанови на работа. И беше регламентирано, че отстраненият от длъжност ще получава минимална работна заплата.
Новите разпоредби до голяма степен решиха основните проблеми, заради които двете върховни съдилища поискаха отмяната им от КС.
Освен това конституционните съдии подчертават в определението си, че няма пречка актуалните текстове да бъдат оспорени пред тях.
В КС е възникнал спор дали делото трябва да бъде прекратено по отношение на четвъртата алинея на чл. 230 ЗСВ, която запази съдържанието си след последните изменения в ЗСВ. Тя гласи: "В случаите, когато по отношение на съдия, прокурор или следовател е постановена мярка за неотклонение задържане под стража, той се смята за временно отстранен от длъжност от датата на влизане в сила на съдебния акт, с който се постановява мярката". Отмяната ѝ беше поискана от Върховния касационен съд, според който подобно приравняване на правните последици на определението за задържане и на решението на ВСС за отстраняване от длъжност е противоконституционно.
Трима от членовете на КС - председателят проф. Борис Велчев, който е и докладчик по делото, и колегите му Стефка Стоева и Георги Ангелов, са били против прекратяването на делото по отношение на чл. 230 ал. 4 ЗСВ. Но е надделяло мнението на останалите конституционни съдии, че нормата не е оспорена самостоятелно, а във връзка с вече изменените първи три алинеи на чл. 230 ЗСВ.
Според Велчев, Стоев и Ангелов обаче аргументите, с които се обосновава противоконстуционността на чл. 230 ал. 4 ЗСВ в голямата си част нямат връзка със измененията в първите алинеи на същия текст. "Мотивите в искането продължават да бъдат актуални, независимо от настъпилите изменения в останалата част от разпоредбата на чл. 230 ЗСВ и произнасянето на съда по тях е оправдано и дължимо", заявяват тримата в особеното си мнение.
И подчертават, че за разлика от първите три алинеи на чл. 230 ЗСВ, които няма пречка да бъдат атакувани отново пред КС, за четвъртата вече е налице абсолютна процесуална пречка за повторно разглеждане на ново искане за противоконституционност.