Румънски учени ще ”принтират” човешки органи
Секция: Наука
13 Октомври 2016 15:53
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Румънски учени ще ”принтират” човешки органи

/КРОСС/ Румънски учени се надяват да "принтират" човешки органи на първия биологичен принтер в Източна Европа. Биологичен принтер е проектиран, разработен и осъществен в град Тимишоара. В скоро време предстоят тестове в центъра на медицински изследвания OncoGen, съобщава в. "Адевърул", цитиран от БТА.

Президентът Клаус Йоханис, който беше на посещение в главния град на областта Банат в понеделник, заяви в края на визитата си, че е открил редом с "университетската Тимишоара" и "културната Тимишоара", също и една "научна Тимишоара".

"Тимшоара е град на иновациите и конкурентноспособността", заяви Йоханис на излизане от центъра за медицински изследвания OncoGen, изграден в резултат на инвестиция от 12 милиона евро получени от еврофондовете и открит миналата година.

Президентът беше изненадан да научи, че в седалището на OncoGen в Тимишоара се работи по осъществяването на първия биопринтер в Източна Европа.

Макар да изглежда излязъл от научнофантастичните филми, този принтер ще "принтира" човешка тъкан, а напредналата технология ще позволи произвеждането от стволови клетки на уши, нос, кожа, кръвоносни съдове и органи, отбелязва изданието.

Ръководителите на проекта от стартъп компанията Symme3D, които са реализирали, също за първи път в Румъния, принтери за смола (пластмаса) и за метал, казват, че продължават възходящата тенденция, започната още от създаването на фирмата.

"Сега подготвяме за първи път в Румъния 3D биологичен принтер, сто процента румънски", казва Калин Брандабур, изпълнителен директор на фирмата.

Той уточнява, че заедно с медиците и изследователите от научния център в Тимишоара работят по проект за принтиране на първо време на хрущяли, които са слабо кръвоснабдени, "а след като опитът ни нарасне и в зависимост от резултатите, постигнати при нос, уши, колена, можем да преминем и към принтиране на кожа, малки кръвоснабдени органи и кръвоносни съдове".

"В немного далечно бъдеще ще принтираме и функционални органи, бъбреци, мускули, големи тъкани за случаите на пациенти с тежки изгаряния", добави още Брандабур.