Боян Чуков: Москва и Вашингтон нямат намерение да влизат в гореща схватка
Секция: Анализи
15 Октомври 2016 12:12
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Боян Чуков: Москва и Вашингтон нямат намерение да влизат в гореща схватка

/КРОСС/ Оптимист съм за срещата в Лозана и насрочените в неделя разговори в Лондон, защото в момента, на практика, на терена има само двама играчи - Москва и Вашингтон. Всичко останало в момента е логистика. За съжаление, ЕС също.

Към днешна дата нито Москва, нито Вашингтон нямат намерение да влизат в гореща схватка. Наблюдаваме изключително повишена агресивна реторика както от едната, така и от другата страна. За съжаление има и прекалено много дезинформация.

Това каза за предаването „Събота 150" по „Хоризонт" външнополитическият анализатор и експерт по въпросите на борбата срещу тероризма Боян Чуков, според когото САЩ вече нямат политическият и военен ресурс „да могат в едноличен план да определят политиката във всяка една точка на земното кълбо" и трябва да се простят с ролята си на глобален хегемон. САЩ и Русия са влезли в схватка, която ще продължи не само на територията на Сирия, категоричен е той:

Чувам коментари, че Русия, че Турция била изолирана от международната общност. Това са стари клишета, които с времето вече не вървят, тъй като нито Турция е изолирана от световната общност, нито Русия, по простата причина, че САЩ, ЕС и НАТО не са световната общност. Имаме Китай, имаме Индия, имаме Пакистан, имаме Турция, имаме включително Япония и Виетнам и много други страни, които като население са много повече, отколкото тези, които изброих преди малко. В този план схватката ще продължи и забележете, американският генерал Мили, който също има едно кресчендо в това отношение, от чисто пропаганден план, той каза същото, което каза Ръмсфелд: "Ако някой иска да разруши, да разрушат нашият начин на живот - американският начин на живот, ще бъдат унищожени". Забележете, заканата в случая това се отнася единствено и само за Русия, тъй като при тероризма там не е ясно кой точно и къде е.

Според Чуков нито една от двете страни не е склонна да отстъпи, но няма и опасност от рязко ескалиране на конфликта. Личността на следващия президент на САЩ е от голямо значение за тактиката при разрешаването на конфликта в Сирия - на продължаващо настъпление или на временно отдръпване, допълни той. Чуков коментира и затоплянето на отношенията между Анкара и Москва от последната седмица:

Аз не считам, че вече Турция и Руската федерация са съюзници, които вече координират своите планове и така нататък, но двете страни, които имат ключова роля по отношение на Сирия се споразумяха и имат, според мен, нещо като пакетно споразумение. Турция, благодарение на тази промяна, която направи в своята външна политика, успя да защити своите национални интереси. Донякъде вече е омекотена ролята на кюрдският фактор, от който тя най-много се страхува. Руската федерация, до сдобряването между двете страни, поддържаше кюрдите и фактически беше в състояние и с въоръжение, и по много други начини да нанесе удар срещу нашата югоизточна съседка. Сега вече Турция доста по-спокойно наблюдава ситуацията в Сирия. От друга страна се разбра, че турската армия не е този фактор, който като влезе на територия ще реши проблемите. Напротив, сега виждате, че Турция се опитва да се ориентира към Мосул. Има информация, че са приготвени 1,2 млрд. долара, които да бъдат раздадени на джихадистите, за да могат да се оттеглят. Знаете, че в този регион, който е богат на нефт, аспирации имат не само правителството в Багдад, но и много други външни фактори, в това число, разбира се, и нашите съседи.