Учредиха Инициативен комитет за адвокатска реформа
Секция: БЪЛГАРИЯ
15 Октомври 2016 14:00
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Учредиха Инициативен комитет за адвокатска реформа

/КРОСС/ Адвокати учредиха Инициативен комитет за адвокатска реформа /ИКАР/, предаде БГНЕС.

ИКАР е неформално обединение на адвокати от цялата страна, които си поставят за цел основна реформа на адвокатската професия в България. „Смятаме, че адвокатурата има нужда от сериозни реформи в посока на откритост към обществото и неговите проблеми. Също така самата гилдия има нужда да се реформира, както по отношение на достъпа до адвокатската професия, така и към спазването на етичните правила - нещо, което е много важно", каза адвокат Борислав Вълчев.

Поводът за възникването на ИКАР е Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за адвокатурата /ЗИД/, който в продължение на почти две години остава встрани от приоритетите на законодателната дейност на Народното събрание. Пренебрежението към проблемите на единствената професия, определена от Конституцията да защитава правата и интересите на гражданите, негативният образ на адвокатите пред обществото и пасивната, и непрозрачна дейност на ръководните органи на адвокатурата са мотивът учредителите да посветят своите усилия да променят не само своята професия, но и съдебната система в България. „Ние ще се опитаме да убедим обществеността, че адвокатите сме защитници на хората, призвани от самата Конституция да защитаваме техните права и законни интереси", посочи адвокат Вълчев.

Сред първите им действия ще бъдат да се обобщят най-важните проблеми на българската адвокатура и да се предприемат действия за незабавно приемане на ЗИД, след прецизиране на някои от предложените текстове. Те посочват, че през февруари 2017 г. предстоят избори за висши органи на адвокатурата и ИКАР ще насърчава и подкрепя личности с високи нравствени качества и добродетели, с добри управленски умения, вместо хора, търсещи единствено влияние и пост.