Станция за линейки в Холандия е построена изцяло от дърво
Секция: ЛЮБОПИТНО
16 Октомври 2016 12:41
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Станция за линейки в Холандия е построена изцяло от дърво

/КРОСС/ Станциите на линейките обикновено са грозновати, ръбести постройски със скучен вид, но тази уютна и приятна сграда всъщност е също станция на линейки. Намира се в холандския град Цайст, съобщава Greentech.bg.

Компанията RAVU е поръчала на Architectenforum да проектира структурата за съхранение на линейките, така че да е енергийно неутрална и изработена от възобновяеми материали. Сградата от дървен материал се отличава с приятно извити стени, които са покрити с пълзящи растения.

Разположен в покрайнините на Цайст близо до края на гората, станцията за линейки е с площ 550 квадратни метра и е дискретно „прибрана от погледа" на болницата на това място. Въпреки, че сградата не е бществена и съответно никога няма да бъде видяна от пациентите, структурата има скулптурна форма, която е едновременно красива и функционална. Вертикалните ивици светла необработена дървесина, с която е облечена фасадата, помага на едноетажната линейкова станция да се слива с гората. Растения, които пълзят нагоре по скосяващите се стени, достигат до извития покрив. Той на свой ред е гарнирани с тлъстига и.... слънчеви панели. Дървените греди, които поддържат покрива, могат да се видят в интериора на сградата, изпълнен с изобилна дневна светлина.


"Дървото има много предимства, тъй като е биологичен и здравословен строителен материал", пишат Architectenforum. "Ние се спряхме на ламинирана дървена конструкция. Фасадата с дървена облицовка, външната облицовка, рамките на прозорците - всички те също са изработени от дърво".

Обвивка от сериозна изолация обгръща цялата сграда и й помага да постигне енергийно неутрален статут. Електрическа система осигурява отоплението и охлаждането благодарение на комбинация от термопомпи и слънчеви бойлери.