Единството победи - всички си припомниха кой е шефът
Секция: Интервюта
18 Октомври 2016 08:54
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Единството победи - всички си припомниха кой е шефът

/КРОСС/ Петъчната парламентарна буря още не е отминала. Но едва започнала, тя доведе някои анализатори до извода, че премиерът Борисов е удържал крупна победа. Ние понякога така мислим по инерция и си казваме, че няма начин да настъпи политически скандал и Борисов да не излезе победител. В случая бързо направеното заключение гласеше, че той едновременно е показал на реформаторите, че не са му алтернатива, и на социалистите, че не те, а той ще решава кога да заседава Народното събрание.

"Бързо" и "прибързано" обаче май съвпадат. Нека вместо традиционно размахания байрак на победата погледнем към сведените надолу знамена на загубата.

РБ без съмнение е ударен мощно. На спешното заседание на кабинета се върнахме към един жанр, поизчерпал популярността си след епохата на сталинизма - самокритиката. Думите на министър Ненчев, преведени на оня изчезнал език, навярно биха звучали така: "Безпощадните думи на другаря Борисов ми позволиха да осъзная колко съм се отклонил от правилната линия и как с действията си, без да го искам, съм помагал на класовия враг". Но дори да преценим превода за преувеличен, остава впечатлението, че на министрите реформатори брутално е припомнено кой е шефът, а контролът е възстановен.

Само че дали контролът наистина е бил губен?

Борисов знае, че по субективни и обективни причини тези министри са изпаднали в доста сериозна зависимост от него и не личи да са разполагали с план "Б" въпреки последвалите дни по-късно полугероични изявления. Така че в ролята си на гръмовержец премиерът заприлича не толкова на Сталин, смазващ всеки дръзнал да проявява различия, колкото на Горбачов, който постоянно ругаеше министрите си, но нямаше сили и воля да ги смени и затъваше заедно с тях, а всички те накуп - заедно с държавата. Борисов изиска и получи декларация за вярност. Прави го не за първи път. Малко преди кампанията, когато издигаха Трайчо Трайков, осъществи същия сценарий, макар и с по-малко врява. Свика лидерите на РБ и ги накара да заявят, че смятат да управляват заедно до края на мандата. Те приеха, но продължиха да правят каквото си знаят, както ще продължат и сега, колкото и пъти да повтаряме упражнението. Това особено важи за ДСБ, които дори вече спряха да обещават лоялност и взеха да парадират с поведение, призвано пряко да дразни министър-председателя и да го разколебава в убеждението му, че наистина контролира всичко. Да, контролът е налице, РБ е коалиционен партньор, всичко е точно, но нещата не се получават - въпреки всички политически зависимости и гневно размахани пръсти. РБ може и да не е алтернатива, но определено е препъникамък.

По-важното е, че с неочаквания петъчен парламентарен гастрол Борисов удари и собствените си депутати. Тяхната тактика вече се бе очертала. Ще приемат дълга парламентарна ваканция, а ако опозицията се опита да им попречи, ще провалят извънредното заседание и ще върнат ваканцията. Борисов им разпореди да направят такъв обратен завой, че да видят задните си номера. Вярно, че и тази сценка не наблюдаваме за първи път, относително нова обаче е напрегнатата вътрешна и международна ситуация, в която я проиграват. Самите депутати, принудени да вършат политически акробатики, от своя страна

не се стараят много да спечелят симпатии

Преди три години, в предишния мандат, ГЕРБ твърдяха, че било работа на управляващите да осигуряват кворум за парламентарните заседания. Сега същата партия и същите депутати дълбоко вярват, че било работа на опозицията да намери кворум. Опозицията кворум не намери, намери го Борисов, който пристигна, за да заяви приблизително следното: ще дойдете, за да одобрите онова, което не искахте; а не го искахте заради патриотите, които днес ви заплашват с напускане. Причини могат да бъдат открити и аргументирани, което не отменя абсурда на положението на ПГ на ГЕРБ. От носители на инициативата в парламентарния и политическия процес те встъпиха във функцията на ветропоказател. Всичко това би могло да бъде политически оправдано, ако вятърът духаше само в една посока и ние знаехме, че Борисов безотказно дърпа конците. Както във вица, щяхме поне да сме сигурни, че неговите депутати не са имали колебания в генералната линия, а са се колебали заедно с генералната линия. Добре, но тогава дойде и пресконференцията на Цветанов и Цачева, които решиха временно да спрат предизборната кампания, за да идат в парламента и да наложат изборните поправки. Борисов разпореди какво да се прави, но ето че и Цветанов трябва да иде лично да ръководи процеса. Ентусиазмът е голям, разбирателството - пълно, принципността - гарантирана.

Колкото до БСП, те с нищо не загубиха от цялото парламентарно омотаване. Борисов си присвои тяхното заседание, на което те така и така не държаха твърде.

Положителното салдо обаче попадна в червеното поле

Цялата политическа драма се пренесе при управляващите. Само преди две седмици се бяхме приготвили за зрелищна битка вътре в лявото, способна да обезсили и обезкръви многобройните му кандидати, докато насреща стои монолитен десен фронт. Стана обратното. Дясното се изпокара помежду си, коалицията се разтресе, надигна се пушилка от верноподанически и нецензурни реплики. Въпросът кой е водещият кандидат при левите се сдоби с еднозначен социологически отговор, пилотът в левия самолет бе идентифициран, за разлика от въпроса кой е началникът вдясно и има ли изобщо пилот в десния самолет. Изявленията на Борисов против комунистите и комунистическите фамилии предоставиха на социалистите допълнителен бонус - хем да сплотят ядрото срещу новата порция антикомунизъм, хем да дистанцират от ГЕРБ онези бивши комунисти, съзиращи в нея новата партия държава като приемник на старата БКП.

Ако не друго настъпилите скандали в управлението превръщат 6 ноември в още по-интересен и трудно предсказуем ден. Разтуряне на коалицията баш преди президентския вот е рискован вариант, чиито последици трудно могат да се изчислят. Ако това не се случи и коалицията удържи, значи се е случила договорка. Значи бавното срутване на модела от 2014 г. продължава.


Автор: Борис Попиванов
Източник: "Сега"