Русия прекрати ключово споразумение за ядрено разоръжаване със САЩ
Секция: Русия
19 Октомври 2016 16:28
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Русия прекрати ключово споразумение за ядрено разоръжаване със САЩ

/КРОСС/ Руският парламент прие почти единодушно закон, с който се прекратява споразумението между Русия и САЩ за преработка на излишния плутоний, използван от двете държави за направа на ядрени оръжия. Решението беше взето с 445 гласа „за" и само един „въздържал се", съобщава ТАСС.

Това се случва в деня, в който руският президент Владимир Путин е на посещение в Берлин и ще се срещне с германския канцлер Ангела Меркел, френския президент Франсоа Оланд и украинския му колега Петро Порошенко, за да бъде обсъден напредъкът по Минските споразумения за прекратяване на огъня в Украйна.

Споразумението между САЩ и Русия беше един от документите за ядрено разоръжаване на най-могъщите военни сили в света. То беше подписано на 29 август, 2000 година и предвиждаше плутоният, използван за ядрени оръжия, да бъде преработван за мирни цели. До този момент се счита, че и САЩ, и Русия, са преработили по 34 тона такъв плутоний. Специално Русия използва този вид плутоний за направа на ядрено гориво.

Решението на руския парламент изобщо не е изненадващо, след като законопроектът беше подписан от руския президент Владимир Путин. Путин заплаши САЩ, че ще спре действието на споразумението заради „враждебната американска политика" по въпросите със Сирия и Украйна.

Руската Дума все пак посочи, че новият закон може да бъде спрян, ако САЩ изпълни някои условия. Най-важното - САЩ да намали военния си контингент в страни-членки на НАТО, които са влезли в Алианса след 1 септември, 2000 година.

Сред тези държави е и България, като става въпрос за общо девет страни, заедно с нашата - Албания, Естония, Латвия, Литва, Румъния, Словакия, Словения и Хърватия. Москва иска Вашингтон да съкрати военното си присъствие в деветте европейски държави до нивото отпреди 1 септември, 2000 година.