Променят методиката, по която се изчислява лихвата при просрочени задължения
Секция: ИКОНОМИКА
19 Октомври 2016 17:43
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Променят методиката, по която се изчислява лихвата при просрочени задължения

/КРОСС/ Методиката, по която се изчислява лихвата при просрочени задължения, да бъде променена, реши на първо четене НС. Предвиждат размерът да не надхвърля основния лихвен процент на БНБ плюс 8 процентни пункта, ако става дума за търговец, и 4 процентни пункта, ако длъжникът е физическо лице. Сега тя се формира от основния лихвен процент плюс 10 процентни пункта. Предлага се, парламентът - а не МС - да се произнася и да определя лихвата, а разпоредбите да влязат в сила от първи януари догодина.

Мартин Димитров, от вносителите на проекта обясни, че в България е наложена най-високата законна лихва в ЕС. Това е повече от санкция. Това е наказание, каза Димитров и обвини депутатите в липса на чувствителност.

В защита на същата теза Четин Казак от ДПС посочи, че сега вече няма рискове, за да има толкова висока лихва:

Няма висока инфлация, второ, лихвите по депозитите са пренебрежимо ниски и загубите или потенциалните пропуснати ползи на кредиторите от това, че има забава не са в такива размери, каквито са били преди 20 години. Монополите дори злоупотребяват с лихвите, заяви Казак.

Председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова посочи, че намаляването на лихвата би създало проблем:

Такова намаляване би дало сигнал към тези, които така или иначе не са редовните платци да останат такива.

В дебатите беше посочено, че с намаляването на лихвите може и плащанията по АЕЦ "Белене" да бъдат намалени с поне 60 хиляди лева на ден. Предстоят обсъжданията на второ четене.