Космическият апарат "Скиапарели" кацна на Марс
Секция: Технологии
19 Октомври 2016 19:22
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Космическият апарат "Скиапарели" кацна на Марс

/КРОСС/ Поредна голяма крачка в усилията на човечеството за търсене на живот на Марс. Преди минути апаратът "Скиапарели" от руско-европейската мисия "Екзомарс" започна контролирано спускане към повърхността на Червената планета. На орбита около нея остава друга космическа сонда, която ще сканира атмосферата за наличие на въглерод.

Дисковидният модул "Скиапалери" с тегло 577 килограма се отдели от кораба-майка в понеделник и преди малко навлезе в Марсианската атмосфера със скорост от 21 хиляди километра в час. Защитаваше го термичен щит с 90 изолиращи плочки, изложени на температура до 1500 градуса по Целзий. По план 11 километра над повърхността, при скорост 1700 километра в час се задейства парашут.

Така четири минути след навлизане в атмосферата, вече при скорост 320 километра в час "Скиапарели" трябва да включи радар за да установи позицията си над повърхността. Минута по-късно се активират двигатели с обратна тяга, които свалят скоростта на едва 7 километра в час. Двигателите спират два метра над повърхността, които се преодоляват чрез свободно падане.

Районът на кацане е около екватора и с размери 100 на 15 километра. Там действа и американският марсоход "Опортюнити". На планетата "Скиапарели" ще разчита на батериите си, които му дават срок до 23-ти октомври за изпълнение на научните задачи. Сензори ще регистрират скоростта и посоката на марсианските ветрове, влажността, налягането, температурата и прозрачността на атмосферата.

"Скиапарели" е втори европейски опит за кацане на Марс след неуспеха на британската мисия "Бигъл-2" през 2003-та. Днешната мисията е генерална репетиция за втората фаза на проекта "Екзомарс" - изпращане на марсоход през 2021-ва година.

Първата фаза стартира от космодрума Байконур през март. "Скиапарели" е италиански астроном, който започва да прави топографска карта на Марс през далечната 1877-ма година.