Миграцията, СЕТА и отношенията с Русия са водещите теми на срещата на върха на ЕС
Секция: СВЯТ
20 Октомври 2016 07:43
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Миграцията, СЕТА и отношенията с Русия са водещите теми на срещата на върха на ЕС

/КРОСС/ Миграцията, търговията и отношенията с Русия са водещите теми на срещата на върха на ЕС днес и утре в Брюксел. Страната ни ще представлява премиерът Бойко Борисов.

Ефективното връщане на повече нелегални имигранти в родината предстои да бъде разгледано на първата сесия от заседанието на държавните и правителствени ръководители.

Очаква се те да одобрят плановете на ЕС за нова серия от двустранни спогодби със страни от Африка по подобие на тези с Турция и Афганистан за финансова и икономическа помощ в замяна на реадмисия и борба с трафика на хора. Спорен остава въпросът дали страни като Германия, Австрия или Дания да продължат временните проверки по вътрешните си граници в Шенген.

Ще се търсят начини и за съживяване на квотната система за разпределение на бежанци от Италия и Гърция, която се бойкотира от повечето източноевропейски страни, въпреки, че юридически отдавна влезе в сила.

На вечеря лидерите ще търсят обща позиция за това как да продължат отношенията си с Русия. Част от правителствата призовават за нови санкции срещу Москва, заради бомбардировките й в Сирия на страната на президента Асад. Ударите в град Алепо граничат с военни престъпления, според европейските външни министри.

Ще бъде обсъден и замразения конфликт в Източна Уктрайна, а премиерът на Холандия Марк Рюте ще представи ситуацията, след референдума в страната му срещу споразумението за асоцииране с Киев. Това ще бъде и първата среща на върха, на която сред 28-те лидери ще бъде и новият британски премиер Тереза Мей.

В петък престои труден дебат относно СЕТА- търговското споразумение с Канада, което все още 3 държави отказват да подкрепят. До последно европейски представители ще убеждават регионалното правителство на Валония да даде мандат на Белгия за сключване на договора, но засега франкофонската област не е доволна от гаранциите предлагани в допълнителен анекс към споразумението. От отпадането на белгийското вето до голяма степен зависи и това на България и Румъния. Те очакват писмено потвърждение за включването им в програмата за безвизово пътуване, което Канада едва ли ще даде, ако знае че заради Белгия СЕТА така или иначе не може да се реализира.