/КРОСС/„Темата за цената на горивата е една от най-чувствителните в българското общество. Основни потърпевши от наличието на картел в този сектор са българската икономика и обикновените хора". Това заяви народният представител от БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ Жельо Бойчев от парламентарната трибуна. Той подчерта, че до сега секторът три пъти е бил обект на анализ от регулаторните органи. „За съжаление до сега не се стига до конкретни действия. Дори 2011 г. КЗК излиза с констатация, че не съществува механизъм за определяне на стойността на отделните продукти, включително и на себестойността на вложения суров петрол в производството на автомобилни горива", каза още той. Бойчев уточни, че скоро новоизбраният състав на КЗК е излязъл с твърдението за убедителни доказателства за картел в сектора на горивата. Той подчерта, че анализът на КЗК е открил редица административни тежести и нормативни слабости, които пречат за навлизането на повече фирми в този бранш, за да има по-гъвкави цени. „Необходимо е Временна комисия да направи и конкретни препоръки и предложения за промени в нормативната уредба в сектора за горива. Удовлетворени сме от бързата реакция и включването на точка в дневния ред", каза още Жельо Бойчев.
„Проблемът за българската държава е сериозен, защото акцизите върху горивата са почти три пъти по-ниски, отколкото тези в една богата държава като Холандия". Това заяви зам.-председателят на БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ проф. Румен Гечев. Той поясни, че при положение, че крайната цена на горива в България е около средната на Европа, това означава, че стотици милиони левове не влизат в хазната на България, а в хазната на тези, които продават горивата. „Скандално е, че Министерството на финансите не се интересува от няколко милиарда, които не влизат в касата на българския народ, а влизат в други каси", коментира той. Според него българската държава трябва да промени законодателството така, че да има реална конкуренция, запазване на цените и промяна на структурите на цените.
„Удовлетворен съм, че Народното събрание намери тема, която да отговаря на интересите на обществото и да бъде признато, че това е тема на обществото, независимо, че беше инициирано от БСП", допълни по темата народният представител Таско Ерменков. Той обясни, че в предложението не е посочен срок, защото БСП счита, че според това какъв обем информация ще бъде предоставен на комисията и какви изводи ще бъдат направени, тя може сама да си определи срока на работа. „БСП ще подкрепи принципа на паритета, защото и ние искаме да носим отговорността за това, което ще бъде решено", каза още Ерменков.
„Искаме всички факти, данни и обстоятелства за концесията за добив на въглища в мини „Мини Бобов дол" да се сложат на масата и да излязат наяве". Това заяви народният представител от БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ Жельо Бойчев от парламентарната трибуна. Той подчерта, че трябва да се разгледа случаят в цялост, а не да се изнасят отделни факти. „Радвам се, че в проекта на решение е отразена и дискусията на комисията по енергетика, в което предложихме периодът и обхватът на проверката да бъдат действията от предоставянето на концесията до 2016 г.", каза още той. Бойчев подчерта, че комисията трябва да установи как се е стигнало до предоставяне на мината на концесия. „Интересно е да се види защо се е стигнало до договор за наем и как е бил изпълняван. Какви са били приходите на държавата по него, как различни държавни институции във времето са прикривали този проблем?", попита народният представител. Той припомни, че с част от народните представители от БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ са били в мините по време на стачката и са видели ужасяващи картини. „Има над 256 проверки, свързани с трудовото законодателство, които са констатирали над 800 наказателни постановления", допълни депутатът. Според него са изнесени смущаващи данни и обстоятелства, които навеждат на мисълта, че не е защитен държавният интерес.