Патриотите се срещнаха с представители на IT сектора
Секция: ПОЛИТИКА
20 Октомври 2016 18:47
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Патриотите се срещнаха с представители на IT сектора

/КРОСС/ Днес кандидатите за президент и вицепрезидент на „Обединени патриоти - НФСБ, АТАКА и ВМРО" Красимир Каракачанов и Явор Нотев се срещнаха с представители на Националния браншови синдикат „Информационни и комуникационни технологии". Той беше представен от Георги Билюков - председател, Андриян Кайряков - заместник-председател, Атанас Десев - член на управителния съвет, Павел Маринов - член на управителния съвет, Борис Гичев - член на контролния съвет. На срещата присъства и евродепутатът и заместник-председател на ВМРО Ангел Джамбазки.

Представителите на IT сектора изложиха изключително данни за големия потенциал, който има той у нас. Това е единственият отрасъл, който бележи ръст не само като печалби, но и като мащаби на разрастване и работни заплати през последните години в България. На фона на високата безработици сред младите хора IT фирмите търсят и наемат хора в активна възраст - 25-40 години, и предлагат добра работна заплата - далеч над средната за страната. Тук обаче, според Синдиката, идва и големият проблем - липсата на държавна политика.

Младите хора в големия процент от случаите се самообразоват, тай като на ниво средно образование подготовката в тази сфера, извън малкото на брой специализирани училища, е много ниска, техниката е остаряла, преподават се архаични компютърни езици, самите преподаватели не са достатъчно компетентни. Липсва комуникация между бизнеса и образованието, както и реална възможност дори учениците от специализираните училища да усвояват наученото в практика, което е от изключителна важност за този бранш.

Липсата на добра икономическа среда пък отблъсква големите доказани в сферата фирми. Всички тези проблеми карат младите хора да се насочват към чужбина и да търсят реализацията си там.

По време на срещата Красимир Каракачанов изрази позицията си, че младите образовани хора са потенциала на България.
Инвестицията в тяхното образование е изключително ценен капитал и държавата трябва да изработи адекватна, дългосрочна политика, която да обхваща както средното и висшето образование, така и прякото ангажиране на бизнеса в този процес. Нужно е и подобряване на бизнес климата с цел привличане на чужди инвеститори и разкриване на още повече работни места, заяви Каракачанов.

Той пое ангажимента да работи в тази посока и предложи като първа стъпка да организира среща на браншовата организация с депутати от Комисията по образование в парламента.

Явор Нотев от своя страна подчерта, че има и друг сериозен проблем, свързан с работата на хората от IT сектора - условията на труд и съотношението между работното време и заплатата - от една страна, и съпоставка на условията и заплащането спрямо другите държави. Той заяви, че на фона на реалните размери на този бизнес, парите, които получават младите специалисти у нас, далеч не са добри и трябва да се работи и в тази посока.
Ангел Джамбазки обърна внимание на самото провеждане на учебния процес в училищата, като наблегна на архаичните методи и техниката, с която се преподават всички предмети. Той обърна внимание на факта, че ако се „вкара" бизнесът в училище, това ще подобри работата на бранша. Джамбазки направи конкретни предложения свързани с уеб приложения на учебници, като даде за пример българската история и подчерта, че очаква от бранша при следващата среща конкретни предложения в тази насока.