Стойнев: С документите по „Белене“ има кой да се занимава
Секция: ПОЛИТИКА
25 Октомври 2016 11:37
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Стойнев: С документите по „Белене“ има кой да се занимава

/КРОСС/Провалът с „Белене" и всички последствия са резултат от управленската немощ на ГЕРБ. Те се провалиха в управлението на стратегически енергийни проекти и водят България към енергийна зависимост.

Сега цитират фактури, договори, протоколи, стигнаха и до деловодителките, за да хвърлят политическата си вина върху друг. Аз също мога да цитирам протоколи на БЕХ от началото на 2013 г., в които се разрешават плащания, макар и предоговорени. С документи обаче се занимават съответните органи, да ги оставим да си свършат работата.

Работата на министрите е друга - да осъществяват контрол и да правят политика. Аз встъпих в длъжност като министър на 29 май 2013 г. През юни 2013 г., уволних целият Съвет на директорите на БЕХ, след като разбрах, че процесът с прекратяване на отношенията с компанията-изпълнител е напълно забатачен. Тогава спряха и плащанията. Спазих правилата и се съобразих като министър с едно решение на МС и на НС, срещу което бях гласувал като депутат от БСП. Те дори и това не можаха да направят - да си изпълнят административно и юридически, политическото решение за спиране на „Белене".

Права е министър Петкова, няма как един министър да стои на вратата на НЕК и да дебне фактури, но един министър може да контролира БЕХ. Аз направих точно това - спрях процесът и го обявих публично на пресконференция, след която се самосезира и прокуратурата.

С „Белене" създадоха поредица от кризи - влизане в арбитраж и загубата му, административно блато с прекратяването на проекта, което сега е обект на разследване. Адвокатите от Уайт енд Кейс съветвали да не се прекратяват договори. А защо стигнахме въобще до Уайт енд Кейс? Заради спирането на проекта.

Загубите на обществени пари заради арбитража и заради процедурни грешки са факт. Още по-страшни ще са бъдещите загуби за страната, ако продължи това управление без характер, което загроби 3 стратегически енергийни проекта.