Арх. Магдалина Ръжева, кандидат на "Движение 21" за кмет на "Младост": Трябва да направим квартала по-добър за децата
Секция: Интервюта
25 Октомври 2016 15:45
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Арх. Магдалина Ръжева, кандидат на "Движение 21" за кмет на "Младост":  Трябва да направим квартала по-добър за децата

/КРОСС/Арх. Магдалина Ръжева, която е с №3 в бюлетината, е родена и израснала в столичния район "Младост" и познава добре проблемите на жителите му. Тя е възпитаник на Софийската математическа гимназия и има магистърски степени по архитектура и по архитектурна теория и критика от Университета по архитектура, строителство и геодезия. Членува в Съюза на архитектите в България и е негов представител в работна програма на Международния съюз на архитектите - "Архитектура и деца". Член е и на Камарата на архитектите в България. Арх. Ръжева е носител на наградата "Сграда на годината" (2014 г.) за ОДЗ 180 "Зайченцето бяло", с. Герман, съвместно с арх. Николай Давидков и арх. Петър Бубев.


Арх. Ръжева, казвате, че "Квартал, добър за децата, е добър за всички". Защо акцентирате върху децата в предизборната си кампания?

Да поставим младите хора в центъра на градското планиране е много практично, защото, когато кварталът е добър за тях, то той ще е добър и за всички. В днешно време кризата, свързана с рязкото нарастване на населението в градовете изисква спешни мерки. В последните години район „Младост" бе развиван в мащаб, съобразен предимно с автомобилите или с възрастните, а и масовото ново строителство бе извършвано, без да се отчита капацитета на съществуващата транспортна схема. Резултатът е повече коли, по-малко свободни пешеходни пространства и зелени места за почивка. Кварталът започна постепенно да обръща гръб на децата си, превръщайки ги в зависими от своите родители. Решението е да направим градската среда по-безопасна, по-достъпна и по-богата на култура. В ролята си на естествено свързващо звено между училището и дома, кварталът трябва да създава разнообразни образователни възможности за децата. От всички жители на „Младост", те са най-пряко свързани със средата, която обитават. Съвсем естествено развиват връзка и отношение с квартала, където живеят, изграждайки своя позиция. Те трябва да израстват като са компетентни и отговорни граждани, които имат своя гледна точка и да бъдат включени във взимането на решения, пряко свързани с тях. Бъдещото качество на средата, която обитаваме, ще бъде определено от днешните деца.

След казуса, който възникна с решенията на предишния кмет на "Младост", как мислите може отново да бъде спечелено доверието на жителите на района?

Активното гражданско участие в процесите на формиране на качествена градска среда е от изключителна важност. В този контекст един от основните ни приоритети е да се даде възможност на жителите на район „Младост" да участват в управлението на му. Това ще стане чрез провеждане на публични обсъждания по всички актуални за района теми. Необходимо е също така и подобряване информираността на жителите, което ще стане чрез обновяване и развитие на електронния портал на района и издаване на електронен месечен бюлетин. Ще подобрим значително работата и взаимодействието с различните граждански структури, като стимулираме създаването на квартални общности, които да дават предложения и да допринасят за развитието на района, както и да контролират изпълнението на всички дейности на районния кмет и районната администрация. Ще направим обследване на всички общински помещения в район „Младост", за да могат те да бъдат обособени и да бъдат предоставени за ползване от децата и пенсионерите от района. Смятам, че стимулирането и развитието на доброволчески мрежи и инициативи в помощ на живущите в квартала e важно и би помогнало за изграждане на хармонично общество.

Смятате ли, че са разрешими проблемите с презастрояването на квартала?

Проблемът с презастрояването на район „Младост" е изключително сериозен, защото са нарушени нормалните функции на квартала. С връщането на земята на собствениците преди време се активира ново строителство на жилища и бизнес сгради. За нас основен приоритет ще бъде защита на терените в междублоковите пространства, които попадат в квартални градинки. Приетите Подробни устройствени планове през 2009 г. до голяма степен са редуцирали строителството в района. Съществуват обаче конкретни места, където възникват проблеми, които ще бъдат разгледани индивидуално и заедно с гражданите на Младост. "Движение 21" предлага Столичният общински съвет да приеме Наредба за предоставяне на прилежаща земя - частна собственост на Столична община, към сгради етажна собственост в квартали с комплексно застрояване за поддържане и използване от съответната етажна собственост. Целта на наредбата е да даде възможност на гражданите активно да участват в мероприятията по подобряване на жизнената среда в жилищните комплекси, включително и в район „Младост".

Въпреки скорошния ремонт на бул. "Александър Малинов", трафикът продължава да е сериозен и да има големи задръствания? Как може да се справите с това?

За жителите на Младост задръстванията в пиковите часове на деня са се превърнали в нещо нормално. За съжаление изграждането на метрото в „Младост" и извършеният ремонт на бул. „Александър Малинов" не помагат много за това, защото не бе разрешен основният проблем, а именно наличието само на една основна входно-изходна точка за района. Предвиждаме оптимизиране на транспортната схема в район „Младост", за да стане транспортът по-удобен и по-ефективен за жителите на района. За тази цел е необходимо свързване на съществуващите метростанции с целия квартал, като бъдат пуснати вътрешни линии автобуси. Запознати сме и подкрепяме проект за прекарване на нова трамвайна линия, която да е продължение от бул. "Копенхаген" и да обхване "Младост" 3 и 4. Ще изградим велосипедни алеи в целия район и безопасна инфраструктура за всички пешеходци. Сред основните ни приоритети е въвеждането на политики, свързани с решаването на проблемите с паркирането в район „Младост". Ще изградим нови входно-изходни артерии в района и ще направим директна връзка с „Дружба" 2 и бул. „Цариградско шосе" чрез пробив при бул. „Копенхаген". Така автомобилният трафик по бул. „Ал. Малинов" драстично ще намалее. За да бъде устойчиво и здравословно развитието на квартал "Младост", ще работим по образователни кампании сред децата и възрастните, които да популяризират движението с градски транспорт, пеша или велосипед. Ще работим и за удобни и бързи маршрутни линии.

Един конкретен проблем - липсата на достатъчно места за разхождане на кучета. Какво предлагате в тази посока?

В район „Младост" съществува проблем с липсата на места за разхождане на кучета, където собствениците да се чувстват спокойни. Поетапно предвиждаме да започне изграждането на специални оградени площадки /с игрови съоръжения за домашните любимци /, като местата за това ще бъдат определени заедно с жителите на квартала.

Защо се кандидатирахте за кмет на района? Защо от ПП "Движение 21"?

Кандидатирах се, защото съм се родила и израснала в район „Младост", запозната съм с проблемите му. По професия съм архитект, а знаем, че архитектурата е всеобхватна, предназначена да изгражда средата, в която съществува и се развива човекът. Повечето от проблемите са свързани с градоустройствени решения. Дейността ми през последните пет години като съосновател и ръководител в „Детска архитектурна работилница", е основно фокусирана именно върху изследване ролята на градската среда като средство за обучение, създаващо широк спектър от творчески и интердисциплинарни възможности за образование на младите хора. Като представител на Съюза на архитектите в България в международната група „Архитектурата и децата" към Международния съюз на архитектите, познавам добре различните световни практики и политики в сферата на градското образование и работя активно за тяхното адаптиране и прилагане в България.

Защо ПП „Движение 21"? Защото имаме съвпадения на платформи, виждания за развитие на район „Младост", защото са млада, развиваща се партия с поглед към бъдещето, защото са нещо различно от статуквото. В "Движение 21" работя с млад, ентусиазиран екип от страхотни професионалисти.

Какви са личните Ви качества, на които разчитате, за да се справите със задълженията на районен кмет?

Имам богат организационен и професионален опит. Завършила съм Софийската математическа гимназия и имам магистърски степени по архитектура и по архитектурна теория и критика от Университета по архитектура, строителство и геодезия. Притежавам професионална реализация като архитект, имам ежедневни контакти с общините и знам как работят. Добри организационни умения, умения за работа в екип, отлични комуникационни способности, дипломатичност и търпение са качества, които съм развила по време на проектантската ми дейност.