Първа експедиция за космически находки у нас
Секция: Наука
26 Октомври 2016 12:03
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Първа експедиция за космически находки у нас

/КРОСС/Над 200 българи търсиха метеорити в Средна гора, докато ловните дружинки от района гърмяха за диви прасета. Въпреки заплахата от куршуми ентусиастите нарамиха металодетектори и магнити и се впуснаха в изследване на местността, за която има данни, че е приютила гост от Космоса. Това разказа пред „Труд" председателят на Българската асоциация на търсачите на самородно злато и метеорити (БАТСЗМ) Кирил Стаменов.

Експедицията от началото на месеца е първа по рода си у нас. Недостатъчното време и опасностите обаче притиснали търсачите.

Имаше около 100 човека записани за експедицията, а дойдоха над 200 човека. Няколко ловни дружинки от Калофер, Свежен, Осетеново и Александрово ловуваха диви прасета в региона. Те всички знаеха за нас и се съобразяваха с начина и местата за ловуване през двата дни, когато бяхме там. Ние обаче обходихме по-малък район заради свистенето на куршуми. Не искахме никой да пострада", разказа Стаменов.

По думите му търсенето на метеорити не се увенчало с успех поради екстремните обстоятелства. По трасето освен всичко останало имало и жени и деца, дошли да търсят камъни от Космоса, което наложило допълнителни мерки за сигурност.

Не успяхме да намерим това, за което бяхме тръгнали, но пък открихме самородно злато, антична шлака, магнетити и хематити. Не се отказваме. Там районът е огромен, горист, има дерета, така че доста трябва да се обхожда", уточни организаторът на експедицията.

Той е категоричен, че тя ще продължи напролет, защото сателитните данни за паднал метеорит в тази част на България са безспорни.

Магнити на върха на пръчки

Двудневното издирване на находки от Космоса в Средна гора протекло не само с металодетектори, но и със специални разтегателни пръчки, в чийто край има силни магнити. Методът е заимстван от американците, обясни Кирил Стаменов.

По думите му осем химични елемента са най-разпространени в метеоритите - желязо, кислород, магнезий, силиций, никел, сяра, калций и кобалт. За да се признае за метеорит едно тяло, то трябва да съдържа желязо, никел над 1% и кобалт.