Визитата на Савченко в Москва не е била съгласувана с Кремъл
Секция: Русия
27 Октомври 2016 09:00
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Визитата на Савченко в Москва не е била съгласувана с Кремъл

/КРОСС/ "Комерсант" коментира пребиваването в Москва на Надежда Савченко - украински пилот и депутат, наричана от вестника най-противоречивата фигура в политиката на страната си.

Изданието припомня, че тя бе осъдена в Русия във връзка с гибелта на руски журналисти в украинския конфликт, после помилвана от президента Владимир Путин. Вчера Савченко пристигна в Москва, за да подкрепи двама украинци, обжалвали своите присъди за участие в чеченската война през 90-те на страната на сепаратистите. Руският Върховен съд остави присъдите в сила, информира БТА, цитирана от Дарик.

Прессекретарят на Кремъл Дмитрий Песков обясни официалната позиция на руските власти във връзка с пристигането на украинската депутатка: "Всички юридически действия спрямо Савченко са били изпълнени, тя няма наложена забрана за влизане на руска територия. Затова няма причина да се реагира". По думите му визитата на Савченко не е съгласувана с Кремъл, защото не е било необходимо.

Посещението предизвика буря от възмущение в Киев, отбелязва всекидневникът. Според негови събеседници депутатката от Върховната рада може да е дошла в Русия за тайни преговори с цел да бъдат освободени други граждани на Украйна, осъдени в Русия.

Инициативата на Савченко бе подкрепена само от опозиционната украинска партия "Баткившчина", пише "Комерсант" и цитира партийния лидер Юлия Тимошенко: "Жал ми е, че днес властта не заминава да присъства на процесите срещу наши момчета, държани в руските затвори. Надя замина, защото не можа да пробие при никого". Според Тимошенко с пътуването до Русия Надежда Савченко "е извършила нова героична постъпка".

Повечето украински политици, депутати и експерти обаче я заподозряха в "опит да сключи задкулисна сделка с Кремъл", дори обвиниха Савченко в държавна измяна и шпионаж, посочва вестникът.

"Как хвърчи спокойно до Москва Савченко, обвинена в убийството на руски журналисти - отговора знаят само Кремъл и Федералната служба за сигурност", пише във Фейсбук водачът на украинската Радикална партия Олег Ляшко.
Пътуването й до Москва е "част от широкомащабна кампания, която водят срещу президента различни политически сили", твърди депутат от Блока на Петро Порошенко - държавния глава на Украйна.

Според този източник Савченко разчита да се споразумее с руските власти да освободят украинския журналист Роман Сушченко, обвинен в шпионаж, а може би и други украински граждани. Тогава опозицията ще получи нов повод да обвинява президента Порошенко, "че не може да защити украинците, лишени от свобода в Русия", а "Баткившчина" ще събере още точки в борбата си за предсрочни избори, обяснява той.

Преди да замине, Надежда е оставила съобщение в социална мрежа, където писа, че "може да не се върне жива", но ще изпълни дълга си - да подкрепи морално своите съратници в борбата, посочва "Московский комсомолец", според който Савченко "наистина се държа в съда доста предизвикателно".

Във Върховната рада е внесено вече предложение да се отнеме депутатският мандат на Савченко - впрочем без да се формулира докрай защо я наказват. Депутатът Борислав Береза обаче обясни: "Савченко не биваше да ходи в Москва. Кремъл пуска украинци само за собствените си игри. И щом ви пуснат, ще ви използват. С ваше знание или не, няма значение", добавя всекидневникът.

Броят на хората в Русия, подкрепящи идеята за въвеждане на визов режим с Украйна, е нараснал 2,5 пъти за две години, констатират социолози от руския център "Левада", цитирани в "РБК".

За визов режим се обявяват 39 на сто от участниците в анкета. Според 48 процента Русия и Украйна трябва да са независими държави, но с открити граници, без визи и митници. А 8 на сто искат двете държави да се обединят.

По данни на Киевския международен институт по социология от септември т. г. 49 на сто от украинците искат визи с Русия, 43 на сто са за безвизов режим, а 3 процента искат обединяване с федерацията. Отношението към Русия в Украйна видимо се е влошило от февруари 2014 г. Тогава въвеждане на взаимни визи с Русия са искали 15 на сто от анкетираните, 68 процента са били за безвизов режим, а за обединение са се обявили 12 на сто.

В Русия междувременно интересът към украинските проблеми е спаднал двойно. "Законите на драматургията са такива, че без нови човешки жертви Украйна вече е безинтересна", коментира политологът Константин Калачов.

Успоредно с това сред гражданите на Русия намалява подкрепата за т. нар. присъединяване на Крим. Против него са се изказвали по-рано 7 на сто от жителите на федерацията, а днес - 13 процента, отбелязва изданието, цитирано от Би Би Си.