/КРОСС/ Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) разкри огнище на Нюкясълска болест по птиците в квартал Младеново, град Лом, област Монтана. Това съобщиха от пресцентъра на БАБХ.
Болестта засяга домашните, както и дивите птици, но не е опасна за човека. При извършване на клинични прегледи в селото е установена смъртност на 19 кокошки. Областна дирекция по безопасност на храните, град Монтана е взела проби от умрелите домашни птици.
Лабораторните тестове показват, положителни резултати за наличие на Нюкясълска болест или така наречената Псевдочума при птиците.
За да спре разпространението на болестта Българската агенция по безопасност на храните незабавно предприе мерки съгласно европейското законодателство.
Опасната зараза причинява значителни икономически загуби в птицевъдството. Всички заразени и контактни птици ще трябва да бъдат умъртвени. Това ще се случи по хуманен начин, както следва от евродирективите.
Унищожават се птичите продукти, добити в засегнатите дворове. Всички животновъдни обекти с възприемчиви за заболяването птици ще бъдат дезинфекцирани.
Предстои извършване на ваксинация в 3 километровата предпазна, която включва град Лом и село Замфир и 10 километровата наблюдавана зони около огнището. В нея попадат селата Долно Линево, Трайково и Ковачица, община Лом, област Монтана.
В рамките на 21 дни ще се извършват постоянни клинични прегледи в 10 километровата зона около огнището. Забранена е търговията и придвижването на живи птици и продукти, добити от тях, както и пазарите и провеждането на изложби на птици в предпазната и наблюдаваната зона.
Собствениците на убитите птици ще бъдат обезщетени по реда на Наредба за условията и реда за разходване на средства за покриване на разходите свързани с епизоотичните рискове.
Случаи на хора, заразени с нюкясълска болест по птиците има в Малайзия. Обикновено тя става при контакт със заразена домашна птица и може да предизвика конюнктивит. Вирусът протича леко и е лесно излечим. Няма случаи на заразени хора вследствие на консумация на месо от болни птици, успокояват експертите.