Непоказвани творци в изложба на съвременно японско изкуство
Секция: КУЛТУРА
31 Октомври 2016 10:08
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Непоказвани творци в изложба на съвременно японско изкуство

/КРОСС/На 2 ноември от 18 часа в галерия „Финес" в София ще бъде открита изложба на съвременно японско изкуство - селекция от творби от керамика, текстил и хартия, скулптури и инсталации. До 19 ноември българската публика ще има възможността да гледа и филми, които илюстрират техники на японски съвременни автори и показват начините за създаване на част от произведенията.

Изложбата е част от 27-ите Дни на японската култура в България и се организира от фондация „Аматерас" в партньорство с NEXUS (Япония) и с подкрепата на Посолството на Япония. Това е поредният проект на фондация „Аматерас", насочен към представянето на съвременното японско изкуство в България. Куратор на проекта е Даниела Тодорова.

Любителите на японската култура ще се запознаят с 33 съвременни японски творци, някои от които никога не са били представяни в България до този момент. Експозицията представя 36 произведения от керамика, 40 от хартия, 5 творби от текстил, няколко инсталации и скулптури от различни материали. Всички творби са изпълнени по сложни и редки технологии, характерни за японската древна керамика, текстилно и хартиено изкуство и развити през вековете до наши дни. Българската публика ще се запознае с дълбокото съзерцателно отношение на японския творец към изкуството, който търпеливо изработва едно-единствено произведение.

Съвременното японско изкуство от различни жанрове разширява представата за Япония и нейните изкуства днес. Авторите са от различни райони на страната, а това придава стилово и идейно разнообразие на изложбата. Експонатите са обединени от естетическата минималистична визия, характерна за Япония, като някои произведения носят елементи на традиционни техники, интерпретирани по съвсем нов начин.