На първи тур е важна партията, на втори - кой е с управляващите, кой - опозиция
Секция: БЪЛГАРИЯ
31 Октомври 2016 13:45
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
На първи тур е важна партията, на втори - кой е с управляващите, кой - опозиция

/КРОСС/ Всички наши изследвания от пролетта до този момент показват, че на първи тур обикновено решаващи са личните качества на кандидатите, от които най-важното е от коя партия е издигнат. Това заяви в интервю за БНР социологът Юлий Павлов: 

Изборите може да са мажоритарни, но специално на първи тур особеното, което има значение, е партийният характер на кандидата. Тази година това е още по-засилено, тъй като кампанията си течеше още от пролетта, без да има кандидати. Това беше чисто партийна кампания. На втори тур ще станат вече определени прегрупирания, при които има значение кой е привърженик на управляващите, кой е опозиция, кой е националист, кой е по-либерален, коментира социологът. 

Всъщност една от особеностите на кампанията е, че тя тръгна без кандидати, но тръгна точно като президентска кампания, каза политологът Борис Попиванов.

Дори в началото на годината премиерът Борисов се чудеше дали има смисъл да бъде избиран президент, ако трябва непременно да се разграничава от партията, която го е сложила на този пост, само че това, което настъпи през последните два месеца, се оказва от съвсем различен порядък. Дневният ред на управлението на правителството остана като централен в президентската кампания. Основното, което на мен ми се струва най-важно в тази кампания, е, че тези, които бяха определяни като водещи, а именно - ГЕРБ, заложиха на един модел на противопоставяне, който се нарича "управляващи срещу опозиция", който не работи толкова в тяхна полза. Той просто дава много по-големи шансове на кандидата, който се самообявява за опозиция и в този смисъл е много по-голяма перспективата да надскочи значително партийния вот и да излезе от съществуващата безспорно рамка, в която на първи тур гласуват партийните лекторати и едва на втория започва омешването, коментира той.